Kolarstwo. Rowerem do bobrów!

inne sporty 2017-04-28 08:35:59

Na kolejną odsłonę Maratonów Kresowych zapraszamy już 1 maja do Wasilkowa na wyścig „W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”.
Pierwszomajowy wyścig w Wasikowie wpisał się już trwale w tradycję Maratonów Kresowych. Trasa wzdłuż malowniczej doliny rzeki Supraśl, a potem w Puszczy Knyszyńskiej przypadła do gustu zawodnikom w ubiegłych latach. Zgodnie z hasłem wyścigu „W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy” łączy piękne widoki i rozległe panoramy, z pofałdowanymi odcinkami w majestatycznej puszczy. Całość to bardzo urozmaicona trasa, która powinna zapewnić satysfakcję zarówno pod względem sportowym, jak i krajobrazowym.
Ponownie zamierzamy przejechać przez niesamowite i ciekawe przyrodniczo źródliska. Niezwykłe jest to, że nie są one w dolinie, ale aby się do nich dostać, trzeba pokonać spory odcinek pod górę. Po kolejnym odcinku w górę można zobaczyć kolejne rozlewiska… Stały się one chyba już wizytówką trasy w Wasilkowie i nie może ich zabraknąć na trasie. Tym razem będą w drugiej jej części.
W tym roku mamy jednak jeszcze ciekawsze miejsce dla fotografów! Przejedziemy obok niezwykłej tamy bobrów. Przy moście na trasie kolejki wąskotorowej ci leśni budowniczowie utworzyli dużą instalację hydrologiczną. Powstało ogromne, niezwykle malownicze rozlewisko. Będziemy przejeżdżać poniżej lustra wody, więc będzie to podmokły odcinek, ale w granicach rozsądku. Całość da się pokonać suchą nogą, no może prawie w zależności od tempa…
Oczywiście na trasie nie zabraknie fajnych górek, o różnym stopniu nachylenia. Wszystko to powoduje, że wyścig w Wasilkowie jest atrakcyjny pod każdym względem i nie można go przegapić!
01.05.2017 (poniedziałek), Stadion miejski w Wasilkowie, ul. Supraślska 21.

godz. 15.45 – zakończenie zawodów

Tymczasem w drugiej odsłonie cyklu Maratony Kresowe, wystartowało ponad 400 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy.
Na dystansie Kellys Maraton liczącym 66 km zwyciężył Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team), zwycięzca tej trasy z roku 2016 i 2015. Prawie 5 minut stracił do niego 20-letni Patryk Muśko (Musko Team), jako trzeci pod Górę Zamkową finiszował Paulius Natalevicius z Litwy. W pierwszej dziesiątce było 5 Polaków, 4 Litwinów i jeden przedstawiciel Białorusi.
Pięć Pań stanęło na starcie najdłuższego dystansu Kellys Maraton. Ukończyć wyścig w regulaminowym czasie udało się trzem. Zwyciężyła Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) z czasem 03:07:10. Był to 27 start Latozaite w Maratonach Kresowych i jej 25 zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Izabela Kłosowska, reprezentantka Grupy Szalonych Rowerzystów, jednej z najliczniejszych drużyn Maratonów Kresowych. Trzecią zawodniczką Kellys Maratonu została Ksenia Kasabutskaya z Bikenrolla. Podium było więc międzynarodowe. O tym, że na trasie panowały trudne warunki świadczy fakt, że prawie 1/3 zawodników najdłuższego dystansu nie ukończyła go.
Paweł Arciszewski (Renault Team) – 4 miejsce OPEN, 3 miejsce w kategorii M2:
- Sam start będę wspominał jako jeden z najcięższych startów z Maratonów Kresowych – ze względu na padający śnieg (na szczęście nie przez cały czas), mocny wiatr który najczęściej nie pomagał (przez jakieś 3/4 trasy jechałem samotnie), podłoże grząskie, błoto na drugim okrążeniu na gliniastym podłożu oraz przede ostry spadek temperatury do wartości ujemnej… A i ten nowy fragment trasy pomiędzy 19km a 26km podniosło skale trudnosci trasy o jakies 0,5-1pkt – mówił zawodnik.
Marcin Pietrak (Jasienica Team) – 8 miejsce w kategorii M2 „Wymagająca trasa, wzorowa organizacja, super atmosfera.”
Najszybszymi drużynami na dystansie Kellys Maraton były Sprint SBR Bank Team, przed Mistralem i Grupą Szalonych Rowerzystów.
Półmaraton liczył 34 km. Z czasem 01:25:48 zwyciężył 18-letni Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok). 8 sekund zadecydowało, że 43 letni Michał Bojarczak znalazł się na 2 miejscu podium. Było to pierwsze podium w Open w historii 60 startów Bojarczaka w cyklu Maratony Kresowe. Trzecie miejsce należało do 16-latka z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, Piotra Kryńskiego.
Michał Bojarczak Bliska Team – 2 miejsce OPEN, 1 miejsce w kategorii M4 „Od 8 km ucieczka z młodymi wyjadaczami. Trio Wygoda vs Volkswagen vs Bliska Team. Marzenia się spełniają:2 msc open i 1 kat..Panowie i Panie trenujcie sumiennie a wynik sam przyjdzie.”
Najlepsze miejsce w historii startów na trasach Maratonów Kresowych odniosła również Jolanta Kulikowska. Zawodniczka MPS Bike Team zajęła 3 miejsce Open, ulegając jedynie tak znakomitym zawodniczkom jak Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski), oraz Katarzyna Citko (Bliska Team). Świetny wyścig pojechał również najstarszy zawodnik niedzielnej trasy Jonas Vilunas z Inzynierii, który zdobył jednocześnie trzecie miejsce w swojej kategorii M7.
Drużynowo zwyciężył MTB Huragan Międzyrzec Podlaski, przed Bliską Team i drużyną z Velogrodna. Bliska Team – drugie miejsce na dystansie Półmaraton:
- Trasa piękna poprowadzona przez Puszczę Mielecką, malownicze odcinki brzegiem Bugu, na trasie znalazła się również rzeczka. Gratulujemy organizatorom za pięknie poprowadzoną trasę – podkreślali zawodnicy.
Zwycięzcą Author Mini Maratonu został Dawid Żygieło z SKK Sokół. Wśród Pań najszybciej linię mety przekroczyła Patrycja Taudul z UKS Fenik Krynki. Najszybszymi drużynami na tym dystansie były SKK Sokół. Triathlon Club Siedlce oraz MPS Bike Team.
Triathlon Siedlce Club – drugie miejsce na dystansie Author Mini Maraton: „Trasa zacna, a i pogoda też dała radę. Było wszystko: górki, wąwozy, błoto, deszcz, śnieg i słonce”.
Wyścig w Białymstoku odbył się przy dofinansowaniu Urzędu Miasta. Cykl Maratonów Kresowych uzyskał w tym sezonie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami są Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Sanas, Garmin, Primacol oraz Decathlon Białystok.