Bracia Biłbakowie z Suwałk rządzą, napisali maturę i zdobyli medale, w tym jeden złoty

sporty walki 2017-06-05 07:21:38

03.06.2017 roku w Sosnowcu odbyły się XLIV Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin. Na starcie stanęło ponad stu zawodników z 47 klubów z całej Polski. Suwałki reprezentowali tym razem trzej bracia Biłbak. Najstarszy Sebastian oraz dwaj bracia bliźniacy Damian i Daniel.

Shihan Marek Krejpcio był sędzią na mistrzostwach.
Sebastian wystartował w kategorii do 80 kg, wygrał swój pierwszy pojedynek przez wskazanie sędziów. W drugiej walce - ćwierćfinałowej, uległ Mistrzowi Polski z poprzedniego roku zajmując miejsce w pierwszej ósemce.

Za to dwaj młodsi bracia Damian i Daniel wrócili z medalami.
Złoto zdobył lżejszy Damian w kategorii do 65 kg, a Daniel zdobył brąz w kategorii do 70 kg. Te medale są konsekwencją ciężkiej pracy na treningach w ostatnich latach. Niemniej są bardzo miłym zaskoczeniem dla samych zawodników i trenera. Dwaj bliźniacy wielokrotnie i konsekwentnie pokazywali, że są jednymi z najlepszych w kraju we wszystkich przedziałach wiekowych w których wcześniej startowali.

Zdobywali wielokrotnie medale na Mistrzostwach Polski i Europy w kategorii kadetów, młodzików juniorów, młodzieżowców. Tym razem wystartowali po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski Seniorów i jako nowicjusze od razu zdobyli medale.

Złoty medal Damiana oznacza skompletowanie przez niego, wszystkich tytułów Mistrza Polski, jakie można zdobyć w kraju. Jak na 19 letniego zawodnika, to ogromny sukces sportowy i potwierdzenie nieprzeciętnego talentu.
Damian stoczył 4 walki, w tym finał, który wygrał przed czasem. Jego brat Daniel walczył trzy razy. Dwa pierwsze pojedynki wygrał przed czasem, a w trzecim uległ koledze z Kadry Narodowej - Danielowi Sternikowi z Konstancina Jeziornej.
Obaj bracia wygrali pojedynki z medalistami poprzednich Mistrzostw Polski.

Warto tu wspomnieć, że bliźniacy są tegorocznymi maturzystami, potrafili się przygotować jednocześnie do egzaminu dojrzałości i startu w Mistrzostwach Polski najwyższej rangi.
Bracia Biłbak chcą dalej kontynuować swoją karierę zawodników karate, chcą też pogłębić swoją wiedzę, składają więc dokumenty do Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Trzymamy kciuki, aby im się powiodło i żeby w przyszłości zdobyli medale na Mistrzostwach Europie, a może nawet Świata.

Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.