Białostocka ADH walczyła na Białorusi

sporty zimowe / Prużany 2008-06-12 09:01:18

W dniach 7-8 czerwca br. Białostocka Drużyna Hokejowa „ADH” zasilona graczami zaprzyjaźnionego zespołu „LHT Lublin” udała się do Prużan na Białorusi w celu rozegrania dwóch międzynarodowych spotkań towarzyskich z tamtejszymi drużynami.

Należy tu wspomnieć, iż Białystok został zaproszony jako druga drużyna z Polski do wspólnej rywalizacji z naszymi wschodnimi sąsiadami. Mecze odbyły się w duchu sportowej rywalizacji. Mimo dzielnej postawy Białostockich hokeistów nie udało się pokonać drużyn białoruskich (Baranowice oraz Prużany).

Istotnym jest fakt, że wyjazd białostockich hokeistów był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Białegostoku. Zatem serdeczne podziękowania należą się p. Arturowi Wojtkowskiemu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

W sobotę 7 czerwca około godziny 12.00 odbyło się pierwsze ze spotkań z drużyną Baranowic. Mimo dwumiesięcznej przerwy w treningach zawodnicy „ADH” czuli się na lodzie pewnie - mecz był bardzo zacięty. W początkowej części spotkania inicjatywa należała do drużyny gospodarzy co odzwierciedlał wynik 4:2 na ich korzyść. W drugiej tercji goście prowadzili zaciętą walkę i dzięki ich postawie, ta część gry zakończyła się remisem 3:3. Należy tu wspomnieć o świetnej dyspozycji bramkarzy obu drużyn , którzy to obronili cztery z pięciu rzutów karnych . Niestety w końcowej fazie spotkania, gospodarze grali skuteczniej w ataku co zaowocowało końcowym wynikiem 11:8 dla drużyny Baranowic . Godnym zauważenia jest fakt z jaką gościnnością przyjęła polskich sportowców strona białoruska. Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane a czas wykorzystany bardzo owocnie.

W niedzielę rano około godziny 11 wszyscy zawodnicy „ADH” wypoczęci i pełni wiary we własne możliwości udali się na przedmeczowy trening . Po rozgrzewce rozpoczął się mecz przeciwko drużynie Prużan . Na trybunach zasiadło około 300 widzów zagrzewających do walki obie strony . Otwarcie meczu było bardzo korzystne dla gospodarzy – pierwsza bramka padła już w 54 sekundzie

Kolejne gole były już tylko kwestią czasu . Mimo dobrej postawy białostockiego bramkarza oraz obrońców nie udało się utrzymać takiego wyniku i po pierwszej tercji było już 9:1 dla Prużan. W przerwie przed drugą tercją zawodnicy zostali dobrze zmotywowani przez swojego trenera , dzięki czemu stracili tylko 4 bramki zdobywając przy tym 2. Ostatnia część spotkania była już istnym popisem gospodarzy . Różnicę klas było widać w praktycznie każdym elemencie gry. Spotkanie zakończyło się wynikiem 21 : 8, lecz to nie wynik , a zacieśnianie wzajemnych stosunków było sprawą kluczową . Publiczność nagrodziła obie drużyny gromkimi brawami dziękując im za pasjonujące spotkanie . Po zakończonym meczu wykonano wiele wspólnych pamiątkowych fotografii.

Wizyta na Białorusi zaowocowała dalszą współpracą międzynarodową – przedstawiciele klubów amatorskich podpisali wstępne porozumienie odnośnie powołania przygranicznej liga przyjaźni w której będą występowały 2 drużyny z Białorusi , 2 z Ukrainy oraz 2 z Polski w tym białostockie „ADH”. Oprócz tego ADH szykuje się do udziału w „Mazowieckiej Lidze Hokeja na Lodzie”, będzie to doskonała okazja do występów juniorskiej sekcji drużyny. Warto też wspomnieć, że wielce prawdopodobnym jest wzmocnienie zespołu przez kolejnych zagranicznych zawodników, dwóch norwegów, studiujących w Białymstoku. Dotychczas czołowymi zawodnikami ADH są dwaj studenci ze Szwecji, którzy zdobywają sobie duże uznanie w Polsce (podczas wielokrotnych wyjazdów Białostockiej drużyny).