Jagiellonia wreszcie zwycięża

piłka nożna / Białystok 2008-10-24 21:53:59

Po trzynastu spotkaniach bez zwycięstwa białostoczanie przełamali niechlubną passę. Po bramkach Ensara Arifovicia oraz Roberta Szczota białostoczanie pokonali gdańską Lechię 2:0.

Trener Michał Probierz zdecydował się na mocno ofensywne zestawienie swojej drużyny. Od pierwszych minut szansę gry dostał wracający po dłuższej przerwie do pierwszego zespołu Esan Arifović. Gospodarze od pierwszego gwizdka ruszyli do ataku. Już w 3 minucie sam na sam przed bramka Bąka znalazł się Kojasević, lecz sędzia zauważył pozycję spaloną. Chwile później strzał Pesira zablokowali defensorzy Lechii. W odpowiedzi goście wypracowali 3 rzuty rożne, jednak bez większego zagrożenia dla bramki Piotra Lecha. Golkiper „Żółto-czerwonych” sprokurował najgroźniejszą akcję rywali w 12 minucie, kiedy niefrasobliwie próbując podać do Lewczuk, uczynił to bardzo niedokładnie. Do bezpańskiej futbolówki dopadł Buzała, który podaniem otworzył drogę do bramki Marcinowi Rogalskiemu. Strzał pomocnika Lechii był na tyle słaby, że z linii bramkowej zdołali wybić go defensorzy.

Po okresie wyrównanej walki w środku pola, białostoczanie wyprowadzili szybką akcję, którą celnym strzałem do pustej bramki zakończył Arifović.  Goście próbowali natychmiast odpowiedzieć. Najpierw Łukasz Trałka strzelił obok lewego słupka bramki Jagiellonii, a Piotr Lech na raty branił strzał Kowalczyka z rzutu wolnego. Do końca pierwszej części wynik nie uległ zmianie i do szatni w lepszych nastrojach schodzili gospodarze.

Po przerwie znów lepiej zaczęła Jagiellonia, lecz z upływem minut spotkanie wyrównało się, a na placu gry nie działo się nic szczególnie interesującego.  W 61 minucie po kontrataku Damir Kojasević minął dwóch rywali, jednak jego strzał z 10 metrów trafił w słupek. Choć rywale nie mieli pomysłu na grę, to podopieczni trenera Probierza oddali inicjatywę, głęboko się cofając. Na szczęście piłkarze z Gdańska nie potrafili pokonać niepewnie interweniującego dziś Lecha.

Na ostatnie 10 minut meczu Jacek Zieliński, nie mając już nic do stracenia, wprowadził kosztem obrońcy czwartego napastnika. Decyzja ta w znacznym stopniu ułatwiła zadanie grającym z kontry gospodarzom. W 89 minucie kontuzji nabawił się strzelec bramki, Bośniak Arifović, a chwilę później rajdem prze ponad 40 metrów popisał się Robert Szczot. Pomocnik „Jagi” minął Mateusza Bąka i nie pozostało mi nic jak strzelić do pustej bramki, ustalając tym samym wynik spotkania.

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 2:0 (1:0)