Jagiellonia Białystok - Cracovia Kraków 2:0

piłka nożna / Białystok 2008-11-02 18:43:00

Słabo prezentując się dziś Jagiellonia, grając przez przeszło 85 minut w przewadze pokonała Cracovię Kraków 2:0. Spotkanie było powrotem do Ekstraklasy, doskonale znanego w Białymstoku,  w roli trenera „Pasów” Artura Płatka.

Od pierwszych minut ostro do pracy wzięli się białostoczanie. Chwilę po rozpoczęciu gry doskonale podawał Pesir lecz na minimalnym spalonym znalazł się Arifović. Chwilę później w kolejnym ataku na bramkę Cracovii pognał Tomas Pesir, tym razem golkiper gości ratował sytuację faulem poza polem karnym. Sędzia Siedlecki bez zastanowienia wyrzucił Cabaja z boiska i goście przez następnych 85 minut mieli grać w dziesiątkę. Z rzutu wolnego strzelał Paweł Zawistowski, lecz z najwyższym trudem piłkę odbił wprowadzony chwilę wcześniej Sławomir Olszewski.  W następnych minutach przewaga gospodarzy była coraz bardziej widoczna.

W krakowskim zespole dobrze prezentowała się prowadzona przez byłych Jagiellończyków Przemysława Kuliga i Łukasza Tupalskiego defensywa, kilka razy łapiąc na spalonym napastników „Żółto-czerownych”. W 17 minucie kolejny groźny strzał w wykonaniu Zawistowskiego wylądował na poprzeczce bramki gości. Kilka minut później bliski szczęścia był Pesir, lecz piłka o centymetry minęła słupek. Grając w przewadze białostoczanie dominowali na boisku, jednak bez efektu w postaci prowadzenia. Ataki Cracovii ograniczały się do pojedynczych prób, najgroźniejszą akcję przeprowadził Kamil Witkowski, jednak strzał napastnika „Pasów” był na tyle slaby, że Piotr Lech nie miał problemów ze złapaniem futbolówki.  Do końca połowy pomimo gry w przewadze białostoczanie nie potrafili pokonać Olszewskiego, atakując bez pomysłu broniących się krakowian.  Chwilę przed gwizdkiem na przerwę Arifović znalazł się w doskonałej sytuacji, jednak nie opanował piłki, a chwilę później Tomas Pesir zaprzepaścił kolejną szansę. Schodzących do szatni piłkarzy pożegnały głośne gwizdy.

Po zmianie stron gra nie wyglądała lepiej. Słabo dysponowana Jagiellonia przez dłuższy okres nie potrafiła stworzyć dogodnej sytuacji. Po 10 minutach sygnał do ataku dał strzałem Kojasević . Chwilę później dwukrotnie próbował Robert Szczot, za pierwszym razem piłka trafiła w spojenie bramki Olszewskiego, a drugi strzał poszybował wysoko nad bramką. Przewaga „Żółto-czerwonych” rosła lecz piłka nie chciała trafić do bramki gości. W 69 minucie po zamieszaniu w polu karnym gości, piłka wpadła pod nogi Kojasevicia, który z najbliższej odległości wepchną futbolówkę do siatki.
Bramka ożywiła nieco spotkanie, goście aby myśleć o korzystnym wyniku musieli zaatakować, przez co ułatwili zadanie piłkarzom Michała Probierza. Gospodarze przetrzymali krótki napór krakowian i w 78 minucie dwójkową akcję Arifović- Kojasević, celnym strzałem wykończył ten pierwszy i „Jaga” prowadziła już 2:0. Pewne prowadzenie białostoczanie „dowieźli” do końca spotkania i cenne 3 punkty zostały w stolicy Podlasia.

Pierwsza połowa nie zapowiadała aż dwubramkowego zwycięstwa. Nawet powracający do składu Hermes nie potrafił podciągnąć zespołu. Na szczęście dla białostoczan przewaga jednego piłkarza znacznie ułatwiła zadanie, a pierwszy gol wymusił na gościach odważniejszą grę. Wynik poszedł w świat, lecz styl „Żółto-czerwonych” pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej zaś strony lepiej wygrać po słabej grze, niż pięknie przegrać, w ostatecznym rozrachunku najważniejsze są punkty.

Jagiellonia Białystok - Cracovia Kraków 2:0 (0:0)