Żubry - mistrzowie końcówek

koszykówka / Białystok 2008-11-09 20:20:13

Koszykarze Żubrów Białystok pokonali w meczu na szczycie Big Star Tychy 81:77. Podobnie jak w poprzednim spotkaniu o losach meczu decydowały końcowe minuty. Ponownie więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Marka Kubiaka .

W pierwszej kwarce spotkania gospodarze przez pierwsze minuty prowadzili wyrównaną walkę z liderem, jednak wraz z upływem minut popis skuteczności dał Łukasz Pacocha. Rozgrywający rywali szalał w ataku i dzięki jego grze goście wypracowali kilkunastopunktową przewagę. Zmiany przeprowadzane w zespole Żubrów na niewiele się zdały i po pierwszej odsłonie Big Star prowadził aż 13 oczkami.

W drugiej kwarcie Adam Bet skutecznie odciął od pozycji rzutowych Pacochę i gospodarze sukcesywnie zmniejszali stratę. Już na początku białostoczanie zdobyli 8 punktów z rzędu.Duża w tym zasługa Tomasza Kujawy, który kilkukrotnie trafiał zza linii 6,25, dobrze zagrał także, lider drużyny Andrzej Misiewicz. Na 3:25 minut przed końcem drugiej części kapitan białostoczan rzutem za 3 punkty wyprowadził swój zespół na pierwsze w tym spotkaniu prowadzenie. Dobrze grające Żubry schodziły na przerwę z 2 oczkami przewagi. W drugiej kwarcie na parkiecie licznie zgromadzeni kibice zobaczyli zupełnie inną drużynę niż w pierwszej odsłonie.

Od dawna istnieje stereotyp, że podopieczni Marka Kubiaka słabo prezentują się zaraz po przerwie. Nie inaczej było i dziś. Dodatkowo przypomniał o sobie Łukasz Pacocha i goście znów zaczęli "odjeżdżać". Na domiar złego czwarte przewinienie złapał Kamil Zakrzewski i trener dał mu chwilę odpocząć, by nie musiał przedwcześnie zakończyć spotkania. Ostatecznie trzecią kwartę wygrali dość wyraźnie goście i to lider był bliższy zwycięstwa.

W czwartej partii gospodarze rzucili się do odrabiania strat i czynili to dość skutecznie. Na nieco ponad 5 minut przed końcem gry Żubry zniwelowały przewagę do zaledwie 1 "oczka", lecz dwa błędy popełnił Adam Busz, następnie piłkę zgubił Piotr Brzozowski, a goście wykorzystywali błędy ponownie odskakując na 7 punktów. W ostatnich minutach z dobrej strony pokazał się Rafał Kulikowski dwukrotnie trafiając z najbliższej odległości. Punkty dodał także Andrzej Misiewicz i jak zawsze niezawodny w końcówkach kapitan Żubrów Tomasz Kujawa. Po trafieniu tego ostatniego zza linii 6,25 na 31 sekund przed ostatnią syrena Żubry prowadziły 77:76. Rywale stracili piłkę w ataku, a próbując ratować wynik zmuszeni byli faulować. Rzuty osobiste pewnie wykonał Kujawa i pewne stało się komplet punktów pozostanie na Podlasiu.

Duży wpływ na grę gospodarzy miał ogłuszający doping kibiców. Licznie przybyli na halę sympatycy Żubrów, stworzyli w hali przy ulicy Wołodyjowskiego, taki "kocioł", że nawet najsilniejszym psychicznie rywalom, mogła zadrżeć ręka. Trzeba przyznać, że białostoczanie zagrali nierówne spotkanie, lecz pokazali ambicję kilkukrotnie goniąc lidera. Przecież najważniejszy jest ostateczny wynik.

Żubry Białystok - Big Star Tychy 81:77 (17:30, 28:13, 13:23, 23:11)

Żubry: Jagoda 6, Busz 0, Zakrzewski 5, Konare 4, Misiewicz 28 oraz Kujawa 19, Kulikowski 11, Bet 6, Brzozowski 2, Zabielski 0.