Cracovia Kraków - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)

piłka nożna / Kraków 2008-11-29 17:19:56

Jagiellonia Białystok przegrała na wyjeździe z Cracovią Kraków 0:2 w meczu 16. kolejki Ekstraklasy. Białostoczanie szczególnie źle zagrali w drugiej połowie spotkanie, a  z powodu bezmyślności dwóch swoich zawodników kończyli mecz w dziewięciu.

Przed tym meczem trener Michał Probierz zapowiadał, że Jagiellonia będzie chciała za wszelką cenę wykorzystać ligową niemoc strzelecką zespołu z Krakowa. Dla Cracovii było to historyczne spotkanie, a w zasadzie dla stadionu przy ulicy Kałuży, dla którego było to ostatnie spotkanie. Krakowski obiekt zostanie wyburzony, a Cracovia jesienne spotkania będzie rozgrywać na innym boisku. Warto przypomnieć, że oba zespoły spotkały się zaledwie 4 tygodnie temu w Białymstoku i wtedy górą byli „Żółto-czerwoni”, którzy wygrali 2:0.

Spotkanie przebiegało w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a padający deszcz nie ułatwiał piłkarzom poczynań na boisku. Od początku meczu optyczną przewagę uzyskała Cracovia, a ustawiona defensywnie systemem 4-5-1 Jagiellonia ograniczała się do gry z kontry. Goście pierwszy atak przeprowadzili w 6. minucie, ale Arifović nie trafił po dobrym podaniu Jareckiego w piłkę. Kolejne zagrożenie bramki Cabaja miało miejsce po kwadransie gry. Na mocny strzał z dystansu zdecydował się Renusz, ale Cabaj tym razem był na posterunku i pewnie złapał futbolówkę. Tego spotkania do udanych z pewnością nie zaliczy Arifović. W pierwszej połowie badź po strzałach z dystansu nie trafiał w światło bramki, albo był najsłabszym ogniwem przy wyprowadzaniu przez przyjezdnych kontrataków.

W 28. i 32. minucie bramki mógł zdobyć Matuszek, ale dobrze dysponowany tego dnia w bramce gospodarzy Cabaj po raz kolejny popisywał się niezłymi interwencjami. Goście grali z czasem coraz lepiej, ale to krakowianie zdobyli bramkę. Szybki atak uruchomił Paweł Nowak, w polu karnym niefortunnie przewrócił się Skerla, piłkę przejął Pawlusiński i nie dał szans Piotrowi Lechowi. Jagiellonia przegrywała od tego momentu 0:1. Do końca pierwszej połowy podopieczni Michała Probierza starali się doprowadzić do wyrównania, ale po 45. minutach dość niesprawiedliwie wygrywał zespół prowadzony przez Artura Płatka.

Druga połowa przyniosła o wiele więcej emocji, ale nie zawsze związanych z dobrą grą obu zespołów. W 53 minucie boisko z powodu drugiej żółtej kartki opuścić musiał Dariusz Łatka. Filigranowy piłkarz Jagi niepotrzebnie zagrał piłkę reką, za co został ukarany w konsekwencji czerwonym kartonikiem. Strata gracza chwilowo podziałała mobilizująco na gości, gdyż ci rzucili się na bramkę Cracovii, ale seryjnie bite rzuty rożne nie przyniosły skutku w postaci gola. Kontrę za to wypuściły popularne "Pasy". Paweł Nowak ze środka boiska prostopadłą piłką uruchomił Pawlusińskiego, ten pobiegł z nią na bramkę Lecha i precyzyjnym strzałem po ziemi podwyższył wynik na 2:0. Kilka minut później nerwy puściły nie potrafiącemu się dziś odnaleźć na boisku Arifoviciowi. Bośniak odepchnął Wasiluka, za co został przez sędziego Wróbla wyrzucony z placu gry. Od tej pory przy ul. Kałuży dominował tylko zespół gospodarzy i jedynie dzięki dobrej postawie w końcówce Piotra Lecha białostoczanie nie stracili kolejnych bramek.

Bramki: 1:0 - Pawlusiński [35], 2:0 - Pawlusiński [62]

Cracovia Kraków: Cabaj - Kulig, Polczak, Wasiluk, Karwan - Pawlusiński, Szeliga (64. Baran, (84. Krzywicki)), Nowak, Kłus - Moskała, Witkowski (37. Klich)

Jagiellonia Białystok: Lech - Lewczuk (85. Cionek), Skerla, Stano, Jarecki - Łatka, Matuszek (76. Pacan), Hermes, Renusz (66. Kojasevic), Zawistowski - Arifovic