Ekstraklasa: Jagiellonia zdobywa 3 punkty

piłka nożna / Białystok 2009-12-13 16:43:16

W swoim ostatnim meczu ligowym w 2009 roku Jagiellonia Białystok pokonała na własnym boisku GKS Bełchatów 2:0.

Po niezbyt udanych występach Żółto-czerwonych w poprzednich spotkaniach trener białostoczan Michał Probierz dokonał na ten mecz kilku korekt w składzie. W pierwszym składzie pojawił między innymi debiutujący w Ekstraklasie Michał Steć, zaś do bramki po długiej przerwie wrócił Rafał Gikiewicz.

Od samego początku spotkania stroną dominującą była Jagiellonia. Białostoczanie w pierwszych 10 minutach kilkakrotnie gościli pod bramką Sapeli, jednak nie potrafili pokonać golkipera z Bełchatowa. Sztuka ta udała się w 17. minucie Tomaszowi Frankowskiemu. „Łowca bramek” w polu karnym gości zwodem ograł wracającego obrońcę GKS-u i pewnym strzałem pod poprzeczkę skierował piłkę do siatki. Później spotkanie bardzo się zaostrzyło czego skutkiem były żółte kartki: cztery dla gości i dwie dla gospodarzy. Pod sam koniec Jagiellonia mogła podwyższyć wynik, ale strzał z dystansu Cionka poszybował wysoko ponad bramką przyjezdnych.

Od początku drugiej połowy w Jagiellonii za Stecia pojawił się na boisku Kamil Grosicki. W 52. minucie Grosik ładnie urwał się obrońcom, ale jego dogranie do Jezierskiego wybił na rzut rożny Pietrasiak „Jaga” podwyższyła wynik w 66. minucie. Najpierw po egzekwowanym rogu fanatycznie uderzenie Bruno końcami palców na rzut rożny wybił Sapela, a po kolejnym kornerze Skerla uderzył głową na długi słupek, a tam znalazł się Stano i również głową wbił z najbliższej odległości piłkę do siatki.

Minutę po bramce katastrofalną decyzję podjął sędzia Mikulski. Prostopadłą piłka otrzymał Grosicki, wyprzedził Cecota, a ten z premedytacją sfaulował od tyłu napastnika gospodarzy ale sędzia kazał grać dalej. Po tym zagraniu zdecydowanie powinna być czerwona kartka i rzut wolny przed polem karnym dla Jagiellonii. W 81. minucie widowiskową szarżą popisał się dobrze dysponowany dziś Cionek, którą zakończył technicznym, minimalnie niecelnym strzałem. W 87. bardzo ładną bramkę kontaktową zdobył strzałem z przewrotki Kuświk, ale to było wszystko na co było stać dziś gości i podopieczni Michała Probierza zdobyli arcyważne 3 punkty, które pozwoliły im opuścić strefę spadkową i awansować aż na 10 pozycję w tabeli!

Jagiellonia Białystok – PGE GKS Bełchatów 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 - Frankowski [17], 2:0 - Stano [66], 2:1 - Kuświk [87].

Jagiellonia Białystok: Gikiewicz - Lewczuk, Skerla, Stano, Cionek - Reich, Hermes, Bruno, Steć (46. Grosicki) - Jezierski (60. Falkowski), Frankowski (89. Niewulis).

GKS Bełchatów: Sapela - Fonfara (89. Pieczara), Pietrasiak, Cecot, Lacic - Cetnarski, Rachwał, Gol, Nowak, Małkowski (59. Janus) - Korzym (74. Kuświk).

Żółte kartki: Steć, Bruno (Jagiellonia), Gol, Fonfara, Lacić, Korzym. Małkowski (GKS Bełchatów).

Sędziował: Tomasz Mikulski (Lublin).

Widzów: 4100.