Wysoka porażka w ćwierćfinale Pucharu Ekstraklasy.

piłka nożna / Kraków 2008-03-04 19:35:02

Zgodnie z zapowiedziami trenera Macieja Skorży krakowska Wisła wywalczyła awans do półfinały Pucharu Ekstraklasy. Najlepsza w Polsce drużyna nie dała szans Jagiellonii, wygrywając 5:0. Przypomnijmy, że w Białymstoku tydzień temu padł korzystny dla gospodarzy remis 1:1.

Stadion na Reymonta po raz kolejny okazał się niegościnny dla piłkarzy Jagiellonii. Od początku meczu zarysowała się wyraźna przewaga gospodarzy. Już w 6 minucie padła pierwsza bramka tego spotkania. Dośrodkowanie w pole karne Jagiellonii, za krótko wypiąstkował Banaszyński, błąd ten wykorzystał Radosław Sobolewski, który precyzyjnym strzałem w długi róg zdobył prowadzenia krakowskiej Wiśle. Zawodnicy Białej Gwiazdy poszli „za ciosem” i zdominowali środek pola.

W 18 minucie świetny rajd Nigeryjczyka Dudu przerwał faulem we własnym polu karnym Nawotczyński, sędzia bez wahania wskazał na 11 metr. Rzut karny pewnie wykonał Cleber i było 2:0. Piłkarze Jagiellonii nie mając już nic do stracenia, rzucili się do ataku i już po chwili mogła paść kontaktowa bramka. Świetny strzał głową Nawotczyńskiego instynktownie odbił bramkarz Wisły. Dobrze w ataku prezentował się debiutant Łukasz Tumicz, szybki napastnik kilka razy stworzył zagrożenie pod bramką Juszczyka. Gospodarze przeczekali napór żółto-czerwonych i w 34 minucie po akcji Baszczyńskiego, Kmiecik z 18 metrów strzelił w okienko bramki strzeżonej przez Banaszyńskiego, 3:0.

Druga połowa to dalsza przewaga Wisły, która potwierdziła swoją klasę kolejnymi bramkami.. Paulista chwile po rozpoczęciu gry zagrał prostopadle w pole karne. Do piłki doszedł nie pilnowany Piotr Brożek, którego silny strzał cudem na poprzeczkę zbił bramkarz Jagielloni.

Jedyną godną odnotowania sytuacją ze strony gości, była kontra z 52 minuty kiedy, w przewadze trzech na dwóch, Bartłomiej Niedziela na 10 metrze od bramki Wisły nie trafił w piłkę. Zmiany przeprowadzone przez trenera Płatka nie wniosły żadnej zmiany. Gracze Jagiellonii bez pomysłu na grę, popełniali wiele prostych strat w środku pola, co skrzętnie wykorzystywali pomocnicy Białej Gwiazdy.

Z obrazu gry jasno wynikało, że kolejne bramki Wisły są tylko kwestią czasu. W 56 minucie zagranie wzdłuż bramki Paulisty na gola zamienia Piotr Brożek. Rażące błędy w popełniane przez białostockich obrońców spowodowały, kolejne zagrożenia pod bramką. W 80 minucie po wymianie podać z Pawłem Brożkiem, Dudu minął jak pachołki defensorów Jagi i płaskim strzałem obok interweniującego Banaszyńskiego ustalił wynik meczu.

Wisła miała w meczu przytłaczającą przewagę, podobnie jak jesienią w meczu OE Jagiellonia wywozi ze stadionu Wisły bagaż pięciu straconych bramek.

Wisła Kraków- Jagiellonia Białystok 5:0 (3:0)

6’ Sobolewski, 18’ Cleber, 34’ Kmiecik, 56’ Piotr Brożek, 81’ Dudu

Żółte kartki:  Cantoro - Nawotczyński, Niedziela, Renusz

Wisła Kraków: 12.Juszczyk, 4.Baszczyński, 24.Kowalski, 25.Cleber(46’ 6.Głowacki), 15.Diaz, 7.Sobolewski(46’ 20.Cantoro), 10.Paulista(60’ 23.Paweł Brożek), 16.Jirsak, 8.Piotr Brożek(60’ 21. Łobodziński), 40.Dudu, 31.Kmiecik

Jagiellonia Białystok: 99.Banaszyński, 14.Wasiluk, 32.Nawotczyński, 33.Kałużny(54’ 10.Bruno), 9.Łatka, 13.Dzienis, 21.Falkowski, 15.Kwiek, 16.Niedziela(57’ 38.Sokołowski), 24.Truszkowski, 18.Tumicz.

autor: Patryk Sztulc