Ekstraklasa: Skerla zapewnił trzy punkty dla Jagiellonii

piłka nożna / Zabrze / Białystok 2010-10-02 19:04:09

W rozegranym wczoraj spotkaniu Jagiellonia Białystok wygrała na wyjeździe z Gornikiem Zabrze 1:0 (0:0). Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 90. minucie gry Andrius Skerla.

Już w piątej minucie gospodarze byli bardzo bliscy objęcia prowadzenia. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Aleksandra Kwieka strzał oddał Adam Marciniak, ale Grzegorz Sandomierski zdołał złapać piłkę przed linię bramkową. Jagiellonia odpowiedziała chwilę później. Kamil Grosicki dokładnie zagrał do Alexisa Norambueny, który uderzył prawą nogą, jednak bramkarz Górnika był na posterunku i końcami palców wybił pilkę na rzut rożny. W 26 minucie Mariusz Magiera oddał silny strzał na bramkę Jagi, ale Sandomierski obronił. w rewanżu Marcin Burkhardt starał się zaskoczyć golkipera Górnik. Jego próba minęła cel.

Piłkarze Jagielloni jeszcze dwa razy próbowali zaskoczyć Stachowiaka z dystansu. Bramkarz gospodarzy obronił strzał Rafała Grzyb, a następnie odprowadził wzrokiem niecelną próbę Burkhardta z rzutu wolnego. W 42. minucie Górnik był bliski zdobycia gola. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Mariusza Magiery piłkę odbił głową Tadas Kijanskas, a Aleksander Kwiek z kilku metrów nie zdołał posłać futbolówki do siatki. W 44. minucie Marcin Wodecki zagrał do Kwieka, który wbiegł w szesnastkę gości i uderzył prawą nogą obok słupka.

Druga odsłona gry rozpoczęła się od bardzo dobrej akcji gospodarzy. W pole karne wbiegł Magiera i wycofał piłkę, Futbolówka po próbie wybicia Grzyba trafiła do Wodeckiego, który strzelił prawą nogą, ale pewnie wybronił Grzegorz Sandomierski. Póżniej na boisku nie działo się zbyt wiele ciekawego i kibice na kolejną akcję musieli czekać do 68. minuty. Wtedy wlasnie Marcin Burkhardt próbował zdobyć gola z dystansu. Adam Stachowiak sparował pilkę na rzut roźny. Chwilę później z kornera dośrodkował Tomasz Kupisz, a Przemysław Trytko uderzył głową obok bramki.

W 79. minucie po centrze z rzutu rożnego Kupisz strzelił głową, a Wodecki wybił zmierzającą do bramki futbolówkę. W doliczonym czasie gry bardzo groźny strzał z dystansu prawą nogą oddał Grzyb, a Stachowiak przerzucił piłkę nad poprzeczką. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego po tej sytuacji zwycięskiego gola zdobył głową Andrius Skerla.

Dzeki bramce Litwina Jagiellonia ma już na swoim koncie 19. punktów i pewnie prowadzi w ligowej tabeli. Następny mecz podopieczni trenera Michała Probierza rozegrają 16 października, a ich rywalem będzie Polonia Bytom.

Michał Probierz (Jagiellonia Białystok): - Było to trudne spotkanie, gdyż Górnik po ostatniej wysokiej porażce był podwójnie zmobilizowany i ruszył na nas agresywnie od pierwszych minut. Przez pierwszy kwadrans nie potrafiliśmy ułożyć sobie gry, jednak później zaczęliśmy grać swoje. Nieco plany moje skomplikowała kontuzja Cionka, bo miałem zaplanowane inne zmiany, ale z drugiej strony reprezentant Litwy Tadas Kijanskas miał dobre przetarcie przed meczem z Hiszpanią. Z obu stron było dzisiaj dużo walki i sporo sytuacji, pomimo że do końcowych minut utrzymywał się bezbramkowy remis. Pokazaliśmy ciekawą piłkę i udowodniliśmy, że na wyjeździe również potrafimy grać. Cieszę się, że zawodnicy do ostatniej minuty walczyli i chcieli to spotkanie wygrać. Teraz możemy spokojnie się przygotowywać do kolejnych spotkań. Miło się wraca na ten stadion, a o Górnik się nie martwię, bo gra dobrze i nie jest to przypadek, że ma na koncie tyle punktów i jest tak wysoko w tabeli.

Adam Nawałka (Górnik Zabrze): - Mieliśmy konkretny plan na zdobycie trzech punktów, chcieliśmy rozegrać ten mecz według naszych reguł i stworzyliśmy sobie kilka sytuacji. Niestety, piłka jest taka, że nie zawsze wynik oddaje to, co się działo na boisku. Było to spotkanie prowadzone w dobrym tempie z obu stron i zawodnicy włożyli w nie dużo sił i determinacji. Moi zawodnicy w każdym meczu walczą do ostatniego gwizdka i dzisiaj wynik również do końca był sprawa otwartą. Pocieszające jest to, że zespół nie załamuje się i robi postępy. Mam tu na myśli to, że gramy z najlepszą obecnie drużyną w Polsce i Górnik nie pęka. Na pewno po takim meczu humory nie będą najlepsze, bo liczyliśmy na punkty, ale nie będziemy na nic narzekać po tej porażce, wiemy jakie mamy słabsze strony i nad czym musimy pracować. Wiadomo jak trudna jest ta liga i jeszcze wszystko przed nami.

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0).
Andrius Skerla 90.

Górnik: Adam Stachowiak - Michael Bemben, Adam Banaś, Mariusz Jop, Mariusz Magiera, Grzegorz Bonin, Mariusz Przybylski, Adam Marciniak, Aleksander Kwiek (87. Szymon Sobczak), Marcin Wodecki (82. Adrian Świątek), Tomasz Zahorski.

Jagiellonia: Grzegorz Sandomierski - Mladen Kašćelan, Andrius Skerla, Thiago Rangel Cionek (34. Tadas Kijanskas), Alexis Patricio Norambuena Ruz, Maciej Makuszewski (54. Przemysław Trytko), Hermes, Rafał Grzyb, Marcin Burkhardt, Tomasz Kupisz (83. Franck Leopold Essomba Tchoungui), Kamil Grosicki.

Żółte kartki: Bemben, Bonin, Wodecki, Kwiek, Marciniak (Górnik), Sandomierski, Norambuena Ruz (Jagiellonia).

Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk).

Widzów: 6220.