1/8 PP: Jagiellonia pokonała Koronę, walczymy o Puchar!

piłka nożna / Białystok 2010-10-26 17:49:04

W spotkaniu 1/8 finału Pucharu Polski Jagiellonia Białystok pokonała Koronę Kielce 1:0 po golu Macieja Makuszewskiego i awansowała do ćwierćfinału rozgrywek.

W pierwszej minucie do wysiłku Radosława Cierzniaka zmusił Maciej Makuszewski, który po upływie nieco ponad piętnastu sekund uderzał na bramkę kielczan. Golkiper gospodarzy przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. W 4. minucie Vuković próbował podawać w pole karne do Gajtkowskiego, jednak szybszy był Grzegorz Sandomierski. W kolejnych minutach atakowali piłkarze Korony, jednak ich dośrodkowania dwukrotnie pewnie wyłapywał Sandomierski.

W 14. minucie dwójkową akcję przeprowadzili Tomasz Kupisz i Kamil Grosicki, jednak w polu karnym pogubił się ten drugi. Dwie minuty później strzału z dystansu próbował Makuszewski, jednak został zablokowany przez jednego z defensorów. W 19. minucie piłkę do Burkhardta przepuścił między nogami Grosicki, ten dograł do Kupisza, który widząc wysuniętego Cierzniaka spróbował uderzenia na bramkę. Futbolówka odbiła się od poprzeczki, a najszybciej dopadł do niej Maciej Makuszewski, który dał prowadzenie "żółto-czerwonym".

Zaledwie trzy minuty prowadzeniem mogli cieszyć się białostoczanie, bowiem w 22. minucie świetnie do Maliszewskiego podał Vuković, jednak strzał zawodnika gospodarzy został zablokowany. Cztery minuty później seryjne błędy popełniła defensywa Jagiellonii, a strzału ponownie próbował Maliszewski, ale ponownie został on zablokowany. W 37. minucie groźnie uderzał Korzym, jednak umiejętnościami wykazał się Sandomierski. W 39. minucie Marcin Burkhardt świetnie podał do zdezorientowanego Makuszewskiego, który uderzył wprost w Cierzniaka. W ostatniej minucie pierwszej połowy przed szansą wyrównania stanu meczu stanął Brazylijczyk Hernâni, ale uderzył nad poprzeczką.

W 47. minucie obrońcom gospodarzy urwał się Igor Lewczuk, jednak dośrodkowanie białostoczanina okazało się zbyt głębokie. Za chwilę na strzał z dystansu zdecydował się "Grosik", który mógł podawać do lepiej ustawionego Kupisza. W 52. minucie groźnie zrobiło się w polu karnym Jagiellonii, ale sytuację zdołał w porę uratować Jarosław Lato. Chwilę po wejściu na boisko w 60. minucie blisko zdobycia gola był Maciej Tataj, który doszedł do dośrodkowania z rzutu rożnego i uderzył w boczną siatkę. W 66. minucie Grosicki przerzucił piłkę nad całą defensywą Korony, a w nierównym pojedynku biegowym gorszy od Cierzniaka okazał się Burkhardt.

W 70. minucie rzut wolny z około 35 metrów egzekwowali gracze Korony Kielce, a zgranie głową Stano wykorzystać próbował Tataj, ale z niewielkiej odległości uderzył w Sandomierskiego. Niecałe 60 sekund później z dobrej pozycji uderzał Burkhardt, zbyt lekki strzał pewnie złapał golkiper gospodarzy. W następnej akcji Burkhardt znowu przegrał pojedynek z Cierzniakiem. W 74. minucie po rzucie rożnym uderzenie głową Kašćelana nad poprzeczką przeniósł Cierzniak.

W 85. minucie kolejną groźną akcję przeprowadziła Jagiellonia, piłkę wzdłuż linii bramkowej posłał Grosicki, jednak minimalnie spóźnił się Trytko. Po chwili miała miejsce kolejna analogiczna sytuacja, w której Grosicki mógł podawać do lepiej ustawionego kolegi, ale zdecydował się na strzał. W 87. minucie Maciej Tataj podał do Andradiny, jednak na szczęście dla białostoczan napastnik Korony przestrzelił. W odpowiedzi Kupisz uderzał na bramkę Cierzniaka, który nie miał problemów z interwencją.

Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
Bramka: Maciej Makuszewski 19'.

Korona: 1. Radosław Cierzniak - 3. Kamil Kuzera, 17. Pavol Staňo, 4. Hernâni (46', 15. Jacek Markiewicz), 6. Paweł Golański - 20. Maciej Korzym (74', 16. Andradina), 5. Aleksandar Vuković, 8. Vlastimir Jovanović, 18. Paweł Kaczmarek, 21. Łukasz Maliszewski - 11. Krzysztof Gajtkowski (59', 31. Maciej Tataj).

Jagiellonia: 12. Grzegorz Sandomierski - 4. Igor Lewczuk (57', 17. Alexis Norambuena), 5. Andrius Skerla, 24. Tadas Kijanskas, 13. Jarosław Lato - 20. Maciej Makuszewski (65', 7. Franc Essomba), 3. Mladen Kašćelan, 22. Rafał Grzyb, 8. Tomasz Kupisz - 23. Marcin Burkhardt (81', 9. Przemysław Trytko) - 10. Kamil Grosicki.

Żółte kartki: Andrius Skerla, Kamil Grosicki (Jagiellonia).

Sędzia: Mirosław Górecki (Katowice).