Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok rozbiła Cracovię

piłka nożna / Białystok 2010-11-20 21:51:25

W sobotni wieczór Jagiellonia Białystok podejmowała przed własną publicznością "czerwoną latarnię" ligi Cracovię Kraków. Białostoczanie pokonali przyjezdnych 4:2 (3:0).

W 5. minucie świetną okazję zmarnował Kamil Grosicki, który wyprzedził defensorów gości i uderzył na bramkę, jednak piłka odbiła się od słupka i opuściła murawę. W 10. minucie groźną akcją odpowiedzieli piłkarze Cracovii, gdy z rzutu rożnego dośrodkował Dariusz Pawlusiński, a uderzenie Piotra Polczaka instynktownie obronił Grzegorz Sandomierski. W 18. minucie akcja bramkowa Jagiellonii rozpoczęła się od odzyskania piłki przez Mladena Kašćelana, futbolówkę otrzymał Marcin Burkhardt, który podał do "Grosika", a ten uderzył po długim rogu Marcina Cabaja dając gospodarzom prowadzenie.

Wyśmienitą okazję do wyrównania Cracovia miała w 26. minucie, gdy błąd popełnił Sandomierski, a piłki w pustej bramce nie zdołał umieścić naciskany Radosław Matusiak. Siedem minut później dośrodkowanie Burkhardta odbiło się od poprzeczki. W 39. minucie drugą bramkę w tym meczu zdobył Grosicki, który otrzymał prostopadłą piłkę od Burkhardta, minął golkipera rywali i skierował piłkę do siatki. Trzech minut potrzebowali gospodarze na zdobycie kolejnego trafienia. W pole karne zacentrował Grosicki, nieczysto uderzał Tomasz Frankowski, ale na szczęście poprawka Tomasza Kupisza okazała się bezbłędna i do przerwy mieliśmy rezultat 3:0 na korzyść Jagiellonii.

Zdecydowanie lepiej w drugą połowę weszła Cracovia, która już w 48. minucie zdobyła gola. Podanie "Radomatu" wykorzystał Saïdi Ntibazonkiza, który uderzeniem sprzed pola karnego zdobył debiutancką bramkę w Ekstraklasie. W 63. minucie prowadzenie podwyższyli białostoczanie, ponieważ piłka uderzona zza szestnastki przez Burkhardta odbiła się od Sławomira Szeligi i wpadła do bramki strzeżonej przez Cabaja. W kolejnych akcjach groźnie atakowali nadal "żółto-czerwoni". Najpierw strzału na bramkę nie zdołał oddać Frankowski, a chwilę później spudłował Burkhardt.

W 72. minucie po raz drugi w tym meczu Sandomierskiego uderzeniem spoza pola karnego zaskoczył Ntibazonkiza i było 4:2. Dziesięć minut później idealną okazję do skompletowania hat-tricka i zdobycia gola kontaktowego miał Ntibazonkiza, na szczęście uderzył bardzo niecelnie. W końcówce zbyt lekko uderzał Rafał Grzyb, niecelnie strzelał Ntibazonkiza, a kolejną akcję groźnym strzałem zakończył Franck Essomba. Uderzenie Kameruńczyka Cabaj przerzucił nad poprzeczką.

Po 14. kolejkach Jagiellonia niezmiennie przewodzi w tabeli Ekstraklasy z 29 punktami na koncie i pięcioma "oczkami" przewagi nad Legią Warszawa oraz Koroną Kielce. W przyszły weekend, 28 listopada "żółto-czerwoni" udadzą się na spotkanie wyjazdowe do Chorzowa (godz. 17:00).

Jagiellonia Białystok - Cracovia Kraków 4:2 (3:0)
Kamil Grosicki 18', 39', Tomasz Kupisz 42', Marcin Burkhardt 63' - Saïdi Ntibazonkiza 48', 72'.

Jagiellonia: 12. Grzegorz Sandomierski - 17. Alexis Patricio Norambuena Ruz, 5. Andrius Skerla, 15. Thiago Rangel, 13. Jarosław Lato - 8. Tomasz Kupisz (73, 20. Maciej Makuszewski), 3. Mladen Kašćelan, 11. Hermes, 23. Marcin Burkhardt (82, 22. Rafał Grzyb), 10. Kamil Grosicki - 21. Tomasz Frankowski (73, 7. Franck Leopold Essomba Tchoungui).

Cracovia: 33. Marcin Cabaj - 23. Krzysztof Janus, 16. Piotr Polczak, 3. Miloš Kosanović, 18. Tomasz Moskała - 9. Dariusz Pawlusiński, 21. Sławomir Szeliga, 10. Wojciech Łuczak (46, 19. Alexandru Suvorov), 7. Radosław Matusiak (66, 8. Hesdey Suart), 17. Saïdi Ntibazonkiza - 13. Bartosz Ślusarski (46, 37. Bartłomiej Dudzic).

Żółte kartki: Kašćelan (Jagiellonia) - Pawlusiński (Cracovia).

Sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów).

Widzów: 6 000.