Faza strefowa koszykówki mężczyzn: Relacja z meczu

koszykówka / Białystok 2011-02-27 12:17:01

W meczu z AZSem Warszawa przez trzy kwarty ciężko było znaleźć pozytywne aspekty w grze zawodników Biatransu. Jednak w IV kwarcie na boisko przy przewadze gospodarzy 74:57 wszedł Tomasz Kujawa i wykorzystując swoje doświadczenie pociągnął cały zespół.

W 7. minut białostoczanie odrobili wszystkie starty i zwyciężyli 85:80. W IV kwarcie wygranej 30:16 zarówno w ataku jak i obronie prym wiedli Tomasz Kujawa (15 pkt grając tylko 7 min w końcówce meczu), Kamil Zakrzewski (19 pkt.) oraz Paweł Czech (8 pkt) . Dobre spotkanie rozegrali również podkoszowi zawodnicy Tomasz Rzepiejewski (14 pkt), Arek Zabielski (13 pkt.) i Tomasz Jarmulak (12 pkt).

Pierwsze akcje meczu należały dla faworyzowanych gości, jednak waleczni akademicy bardzo szybko wrócili do gry i niespodziewane wygrali I kwartę 20:14. Większość punktów AZS zdobywał po wejściach pod kosz oraz szybkiej wymianie piłki graczy podkoszowych. Przewaga gospodarzy została zniwelowana w drugich dziesięciu minutach dzięki skutecznym kontrom zawodników Biatransu. Białostoczanie po I połowie prowadzili 39:38 i nic nie zapowiadało jeszcze ich poważnych kłopotów w dalszej części meczu.

Trzecia kwarta zdecydowanie należała do gospodarzy, którzy kontrolując tempo gry z minuty na minutę powiększali swoją przewagę. W zespole AZS-u od początku doskonale grał kapitan drużyny Łukasz Zajączkowski, który nie tylko trafiał z niesamowitych pozycji (27 pkt) ale również asystował i wyprowadzał każdy atak gospodarzy. Goście nie potrafili znaleźć sposobu na jego grę, a starali się odrobić straty rzutami za trzy. Nie przynosiło to skutku.

Pierwsze 3. minuty IV kwarty to kontynuacja popisów Zajączkowskiego, efektem czego była już 17 punktowa przewaga AZS-u. W takiej sytuacji pierwszy raz na parkiecie pojawił się Tomasz Kujawa, co jak się później okazało było przełomowym momentem spotkania. Nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zawodnicy Biatransu, którym zajrzało w oczy widmo kompromitującej porażki, wreszcie zaczęli grać na swoim normalnym poziomie. Cała drużyna pokazała charakter i zerwała się do odrabiania strat czego skutkiem było zwycięstwo Biatransu 85:80.

Determinacja białostockich zawodników przez 33. minuty meczu pozostawiała wiele do życzenia. Raziła słaba skuteczność i ciągłe kłótnie z sędziami spotkania. Obiektywnie oceniając przebieg całych zawodów to tylko cud sprawił, że ten mecz nie zakończył się brzemienną w skutkach porażką. Przez ostatnie 7. minut meczu Biatrans trafił wszystkie z oddawanych pięciu rzutów za trzy punkty. Białostoczanie zagrali też skutecznie w obronie, znajdując sposób na powstrzymanie Zajączkowskiego. Praktycznie każda akcja kończyła się przechwytem lub blokiem.

źródło: Biatrans Białystok