Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:2 (0:0)

piłka nożna / Białystok 2011-03-12 23:40:45

Jagiellonia Białystok przegrała nieoczekiwanie na własnym terenie z Lechią Gdańsk 1:2 w meczu 18. kolejki ekstraklasy. Była to pierwsza w tym sezonie porażka żółto-czerwonych na swoim stadionie.

W pierwszej połowie nie oglądaliśmy interesującego widowiska. Jagiellonia nadal nie pokazywała swojej efektownej i skutecznej gry, która jesienią cieszyła oko kibiców na Podlasiu i przynosiła zwycięstwa. W pierwszych 45 minutach trudno nawet było mówić o stwarzaniu sytuacji podbramkowych przez oba zespołu. Najgroźniej było w 9. minucie, kiedy to strzał Ivansa Lukjanovsa, po akcji Abdou Traore i Bedi Buvala, w świetnym stylu obronił Grzegorz Sandomierski. Później kilkakrotnie zagrożenie pod bramką gości starał się stworzyć Vuk Sotirović, ale jego szarże nie przynosiły skutku. W 37. minucie na boisku pojawił się Frankowski, który zastąpił kontuzjowanego Marcina Burkhardta.

Druga połowa była o wiele ciekawsza, choć jej początek wcale tego nie zapowiadał. Najwięcej emocji było między 54., a 60. minutą meczu, kiedy to w sześć minut padły aż trzy gole. Pierwszy z nich to samobójcze trafienie reprezentanta Polski Grzegorza Sandomierskiego, który tak niefortunnie interweniował po strzale Ivansa Lukjanovsa, że sam wbił sobie piłkę do bramki. Kilka minut później gospodarze przegrywali już 0:2. Najpierw Sandomierski obronił strzał Surmy z kilku metrów, ale przy dobitce Abdou Razacka Traore nie miał za dużo do powiedzenia.

Odpowiedź Żółto-czerwonych nadeszła  trzy minuty później. Tomasz Kupisz dośrodkował w pole karne, a  tam znalazł się Jarosław Lato, który strzałem z pierwszej piłki zniwelował straty na 1:2. Jagiellonia złapała wiatr w żagle i zaczęła atakować o wiele groźniej, niż podczas pierwszej godziny gry, ale piłka już ani razu nie znlazła drogi do siatki bramki gdańszczan. Lechia do końca meczu doskonale broniła się, a przy okazji szczęśliwie, dzięki czemu dowiozła bardzo cenne zwycięstwo.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:2 (0:0).
Bramki: 0:1 Grzegorz Sandomierski (55-sam), 0:2 Abdou Traore (57), 1:2 Jarosław Lato (60).

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Alexis Norambuena, Thiago Cionek, Andrius Skerla, Luka Pejovic - Tomasz Kupisz, Mladen Kascelan (64. Hermes ), Rafał Grzyb, Jarosław Lato, Marcin Burkhardt (37. Tomasz Frankowski) - Vuk Sotirovic (66. Ermin Seratlic).

Lechia Gdańsk: Sebastian Małkowski - Krzysztof Bąk, Levon Airapetian, Luka Vućko, Deleu - Łukasz Surma, Paweł Nowak, Marko Bajic (69. Marcin Pietrowski), Abdou Traore (82. Kamil Poźniak) - Ivans Lukjanovs (90. Vytautas Andriuskevicius), Bedi Buval.

Żółte kartki: Mladen Kascelan (Jagiellonia), Marko Bajic (Lechia).

Sędziował: Radosław Trochimiuk (Ciechanów)