OE: Dwunasty zawodnik nie pomógł

piłka nożna / Białystok 2008-04-12 21:59:16

Przy zapełnionych trybunach stadionu przy ul. Słonecznej, piłkarze Jagiellonii podejmowali pewnie kroczącą po tytuł, Wisłę Kraków. Jak przystało na lidera OE, drużyna Białej Gwiazdy wygrała, choć nie bez problemów 2:1.

Białostoczanie obiecująco rozpoczęli spotkanie. W pierwszych minutach to oni starali się narzucić swoje tempo gry, częściej przebywali na połowie gości. Już w 3 minucie, po drugiej stronie boiska Boguski mógł sprawdzić szybkość broniącego między słupkami Jagiellonii Jacka Banaszyńskiego, jednak nasz bramkarz ubiegł szarżującego byłego gracza ŁKS Łomża. W 10 minucie strzałem z rzutu wolnego golkipera Wisły - Pawełka chciał zaskoczyć Nawotczyński, jednak bez powodzenia. Chwile później ładnie prawą stroną pobiegł w kierunku pola karnego Sotirović, zauważył wysuniętego bramkarza Wisły, jednak próba przelobowania go skończyła się na bocznej siatce. W 16 minucie było już 0:1 dla lidera rozgrywek. Po mocnym dośrodkowaniu Piotra Brożka Matusiak uprzedził białostockich obrońców i zdobył prowadzenie dla gości.

Dwie minuty później mogło być 1:1. Po dograniu z rzutu wolnego przewrotką uderzył Vuk Sotirović a piłka minimalnie minęła prawy słupek bramki Pawełka. Następnie mieliśmy okres mniej ciekawej gry. Wisła nie forsowała tempa gry, Jagiellonia liczyła na kontry, ale żadnej tzw. stuprocentowej sytuacji nie stworzyła. Ataki gospodarzy ograniczały się do zagrań długą piłką, mających na celu uruchomienie Sobocińskiego, jednak nie przynosiły one wymiernego efektu, poza kilkoma wywalczonymi rzutami rożnymi. Przed samym gwizdkiem sędziego na przerwę ładną akcję przeprowadzili Wiślacy. Po zagraniu Matusiaka w sytuacji sam na sam z Boguskim piłkę odbił Banaszyński, zaś dobitkę napastnika Białej Gwiazdy z bramki wybił dobrze dysponowany dziś Chilijczyk – Alexis Norambuena.

W drugiej połowie Wisła grała podobnie. Nie forsowała tempa, ale i tak dłużej była przy piłce, wielokrotnie wymieniając nawet kilkanaście podań. W 61 min. Jagiellonia mogła wyrównać. Po szybkiej akcji lewą stroną wprowadzony na boisko Niedziela zagrał do Sotirovica, jego strzał obronił Pawełek a dobitka z ok. 11 metrów Sobocińskiego przeleciała nad bramką rywali. Chwilę potem Sobociński z kilku metrów strzelił wzdłuż bramki, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Był to jeden z niewielu dziś bardzo dobrych okresów gry Żółto-czerwonych. Stare piłkarskie porzekadło głosi, że jednak niewykorzystane sytuację się mszczą. Wisła przejęła piłkę na swojej połowie, prawie pół boiska przebiegł z nią Boguski, tuż przed polem karnym podał w prawą stronę do Marka Zieńczuka, a ten bez problemów strzelił po ziemi obok wybiegającego z bramki Banaszyńskiego. Tak więc gol dla krakowian padł można by rzec po kontrze jak z podręcznika do taktyki piłkarskiej

. Jagiellonia ambitnie walczyła o honorową bramkę. W 76 min. doskonale w polu karnym zachował się wprowadzony raptem minutę wcześniej Tumicz, który uderzył w długi róg i zdobył gola na 1:2. W 86 minucie Wisła powinna zdobyć gola. Strzał Matusiaka z pola karnego świetnie obronił Banaszyński, a Boguski z kilku metrów głową nie trafił jednak do pustej bramki gospodarzy.

Warto podkreślić wspaniałą atmosferę panującą tego wieczoru na stadionie przy ulicy Słonecznej. 12 tysięczna rzesza kibiców przez całe spotkanie gorąco dopingowała swoich ulubieńców. Nie zabrakło też efektownych opraw meczowych jak i pokazów pirotechnicznych. Szkoda tylko, że dwunasty zawodnik nie pomógł dziś Jadze w zdobyciu jakże potrzebnych do utrzymania się w lidze punktów.

Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:2 (0:1)

Bramki: 77’ Tumicz – 16’ Matusiak, 65’ Zieńczuk.

żółte kartki: -, Kokoszka

Jagiellonia Białystok: 99.Jacek Banaszyński - 17.Aleksis Patricio Norambuena Ruz, 32.Łukasz Nawotczyński, 33.Radosław Kałużny, 27.Dariusz Jarecki - 13.Mariusz Dzienis(57’ 16.Bartłomiej Niedziela), 21.Jacek Falkowski(68’ 38.Tomasz Sokołowski), 28.Jacek Markiewicz, 6.Michał Retusz(75’ 31.Łukasz Tumicz) – 7.Remigiusz Sobociński, 69.Vuk Sotirović.

Wisła Kraków: 81.Mariusz Pawełek – 15.Junior Diaz, 13.Adam Kokoszka, 6.Arkadiusz Głowacki, 4.Marcin Baszczyński – 8.Piotr Brożek, 44.Dariusz Dudka, 20.Roberto Mauro Cantoro, 17.Marek Zieńczuk(77' 18.Andrzej Niedzielan)- 9.Rafał Boguski (90' 14.Szaban), 11.Radosław Matusiak(90' 40.Dudu)