Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 3:1

piłka nożna / Białystok 2011-10-15 20:00:03

W meczu 10. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Wisła Kraków wygrała w sobotę (15.10) z Jagiellonią Białystok 3:1 (0:0). Przez większość spotkania żółto-czerwoni byli lepszym zespołem, ale dobre zmiany trenera Maskanta dały zwycięstwo Wiślakom. Po zabójczej końcówce 3 punkty zostają w stolicy Małopolski.

W Wiśle zgodnie z zapowiedziami brakowało Chaveza, Sobolewskiego, Małeckiego i Meliksona. Trener Michniewicz zaskoczył wyjściową jedenastką. Od pierwszych minut desygnował do gry Bartczaka, Maycona, Cetkovica i Janka Pawłowskiego.

Mecz rozpoczął się minutą ciszy poświęconą śmierci kibica, który wypadł ze specjalnego pociągu kibiców Jagiellonii jadących dopingować swoją drużynę.

Tuż po pierwszym gwizdku sędziego goście powinni objąć prowadzenie. Olbrzymi błąd popełnił Paljic, który podał piłkę wprost do Pawłowskiego, młody napastnik stanął oko w oko z bramkarzem Wisły - Pareiką, ale strzelił prosto w Estończyka.

Jagiellonia nie przestraszyła się wyżej notowanego rywala i rozpoczęła spotkanie od zdecydowanych ataków. W 11. minucie żółto-czerwoni stworzyli doskonałą okazję do objęcia prowadzenia. Szybkimi podaniami przedostali się pod pole karne krakowian, Kupisz świetnie dośrodkował do niepilnowanego Rafała Grzyba, ale ten strzelił głową wprost w bramkarza.

Wisła odpowiedziała 3 minuty później. Strzał Jirsaka obronił Ptak, piłka jednak wpadła wprost pod nogi Bitona, który posłał piłkę tuż nad poprzeczką młodego bramkarza Jagi.

W 33. minucie arbiter powinien podyktować rzut karny dla żółto-czerwonych. Cetkovic kapitalnym podaniem obsłużył Kupisza, ten ewidentnie był faulowany w polu karnym, jednak Pan Lyczmański oszczędził Mistrzów Polski.

Jagiellonia dobrze weszła w grę w drugiej połowie co potwierdziła golem. W 57. minucie Kupisz podał piłkę do Pawłowskiego, który z 12 metrów uderzył potrafił znaleźć drogę do bramki Pareiki. Minutę później zaplanowaną wcześniej zmianę przeprowadził opiekun białostoczan. W miejsce strzelca bramki wszedł Tomasz Frankowski.

Chwilę po wejściu na boisko "Franek" mógł podwyższyć prowadzenie. Nasz napastnik znalazł się w polu karnym rywali, strzelił w światło bramki, jednak tym razem na posterunku był Pareiko.

Po objęciu prowadzenia Jagiellonia odpierała ataki Wisły Kraków, jednak nasi obrońcy mogli liczyć na Tomasz Ptaka, który prezentował się z bardzo dobrej strony i pewnie bronił strzały krakowian.

W 80. minucie Wisła Kraków po kontrowersyjnej bramce doprowadziła do wyrównania. Piłka po dośrodkowaniu uderzyła w nogi Bitona i leciała w kierunku bramki. Ptak chciał ją wybić, ale Jaliens wpadł w niego i uniemożliwił mu interwencję. W efekcie bramkarz wpadł z piłką do bramki, a sędzia nie dopatrzył się faulu i zaliczył gola.

Wiślacy w końcówce spotkania poszli za ciosem i potrafili zdobyć dwie bramki odbierające zwycięstwo białostoczanom. W 88. minucie Iliew przerzucił piłkę do Garguły, ten miękko dośrodkował, Ptak najpierw obronił strzał Kirma, za chwilę przy dobitce Genkowa był już bezradny. Minutę po wznowieniu gry krakowianie przypieczętowali swoje zwycięstwo. Kirm otrzymał podanie od kolegi i nie zastanawiając się długo huknął jak z armaty z dystansu. Zdezorientowany Ptak nie potrafił odbić piłki.

Jagiellonia Białystok przez większość spotkania była drużyną lepszą, ale dobre zmiany trenera Maskanta dały zwycięstwo Wiśle Kraków. Po zabójczej końcówce 3 punkty zostają w stolicy Małopolski.

Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 3:1 (0:0)
Bramki: 58' Pawłowski - 80' Biton, 88' Genkow, 89' Kirm
Żółta kartka: Iliev (Wisła) - Norambuena (Jagiellonia)
Widzów: ok 15 000 (w tym ok 800 gości)

Składy:
Wisła: Sergei Pareiko - Michael Lamey, Kew Jaliens, Gordan Bunoza (56. Osman Chavez), Dragan Paljić - Cezary Wilk, Tomas Jirsak, Gervasio Nunez (62. Łukasz Garguła) - Ivica Iliev, David Biton (79. Cwetan Genkow), Andraz Kirm
Jagiellonia: Tomasz Ptak - Grzegorz Bartczak (46. Luka Pejović), Thiago Cionek, Andrius Skerla, Alexis Norambuena - Tomasz Kupisz, Rafał Grzyb, Hermes, Marko Cetković, Maycon (66. Ermin Seratlić) - Jan Pawłowski (58. Tomasz Frankowski)