Piękny mecz i zasłużone zwycięstwo suwalskich Wigier

piłka nożna / Suwałki 2012-03-26 07:50:04

Piłkarze Motoru faulowali bardzo ostro i brzydko, a różnicy w umiejętnościach nie było widać.

Takiego meczu suwalscy, nawet Ci starsi kibice nie pamiętają. Obie drużyny zaprezentowały wysoki poziom piłkarski, waleczność, bardzo twardą grę, stwarzając widowisko na bardzo wysokim poziomie.

Od groźnego strzału na bramkę Salika rozpoczęli goście. Grożnie było w 7. min. gdy próbował pokonać suwalskiego bramkarza Daniel Koczan, a minutę później Ihor Mihalevky. Pierwszy groźny strzał na bramkę Motoru, oddał w 23 min. Vasily Tagil, kolejne w 26 min. Krystian Słowicki, i 31 min. Maciej Kisiel. Od tego momenty przy ogromnym aplauzie suwalskich kibiców rozpoczęło się to co kibice lubią najbardziej, cios za cios.

Gorąco pod bramka Salika było w 30 min., a to za sprawą strzału Sergio Santosa z dalszej odległości, w odpowiedzi szybka kontra suwalczan i strzał Makarewicza - tylko duże umiejętności bramkarza Oszusta mogły ucieszyć gości, bramkarz przyjezdnych przy tej akcji popisał się piękną paradą - wybijając piłką poza słupki w stylu Lwa Jaszyna. Bez efektu bramkowego strzelali jeszcze na bramkę lublinian w 36. min. Kisiel i  w 38 min. Niewulis.

Pierwsza połowa zakończyła się mocnym uderzeniem gości, dwukrotnie byli bliscy szczęścia, jednak na przeszkodzie stawał Salik, obronił w 43. min strzał Sergio Santosa, a w 45 Damiana Szpaka.

Po przerwie w 52. min. we własnym polu błąd popełnił Karol Salik - podał piłkę prosto pod nogi nadbiegającego Mihalevskiego, a ten wiedział co zrobić – umieścił ją w suwalskiej bramce, od tego momentu goście prowadzili 1:0.
Dodatkowego pałera suwalczanie dostali gdy na boisku pojawił się Adama Pomiana, ten filigranowy zawodnik przyśpieszył grę, zaczął organizować grę na skrzydle – jak w przeszłości Maciek Makuszewski, wtedy gra nabrała przysłowiowych rumieńców, suwalczanie raz za razem stwarzali groźne sytuacje w polu karnym przeciwników, a najbliżsi pokonania lubelskiego golikipera byli: w 59. min. Tagil i w dobitce Słowicki, jednak ponownie w kaskaderski sposób obronna ręką wyszedł Oszust.

Ciągłe ataki Gądka, Słowickiego, Pomiana dały efekt - w 78. min. wrzutka Adama do Grażvydasa Mikulenasa, a ten z dosyć trudnej, kozłującej futbolówki potrafił wyczarował bramkę. W tej samej minucie dogodnej sytuacji nie wykorzystał Tomasz Bobrowski. Remis 1:1 wzmógł jeszcze wysiłek w obu drużynach, do końca (do 99. minuty) mecz suwalscy kibice oglądali na stojąco – czegoś takiego nie widziałem na Wigrach od lat, a ust wypowiadane słowa; takiego meczu dawno w Suwałkach nie było.

Kiedy sędzia doliczył dodatkowe 5 min, (grali +9. min.) licznie zebrana publiczność - ponad 1000 osób, dopingowała suwalczan w sposób, jaki możemy zobaczyć na największych arenach piłkarskich. Tą wspaniałą atmosferę potrafili podniecić prawdziwi kibice (tak się określają), a wtórowali im miłośnicy futbolówki z nowej, krytej trybuny – Panowie, od dzisiaj ma być już tak zawsze.

Remis nie krzywdził żadnej z drużyn, jednak ze wskazaniem na Wigry - i to wskazanie wykorzystał w 94. min. Krystian Słowicki. Kiedy w myślach pogodzono się z remisem w podbramkowej akcji, Krystian potrafił wykorzystać dogodną sytuację i wpakować piłkę do bramki gości i 2:1 dla Wigier.

Po zwycięstwie Wigier nad Motorem suwalczanie awansowali w tabeli na 11. pozycję.

Wyróżniającymi piłkarzami w suwalskich Wigrach na pewno byli: Gondek, Lauryn, Słowicki i Adam Pomian (ten ostatni zaraz po zakończeniu meczu, za bardzo efektowna grę został nagrodzony buziakami od pięknej dziewczyny, co uwieczniłem na fotografii) momentami wysoki kunszt piłkarski pokazali: Vasily Tagil i Paweł Pianka.

W końcówce spotkania brzydko zachował się kierownik przyjezdnej drużyny – wbiegając z pretensjami na płytę boiska, a później agresywnie zachowywał się w stosunku do organizatorów, zapewne stosowny wpis o tym wybryku znajdzie się w protokole obserwatora PZPN.

/bog/

Bramki: Mihalevskyy 52', Mikulenas 78', Słowicki 90'

Wigry w zwycięskim meczu zagrały w składzie:
Salik - Lauryn, Makarewicz, Niewulis, Pianka, Kisiel, Gondek (73' Bobrowski), Tagil, Słowicki, Walicki (54' Pomian), Mikulenas (95' Statkevicius).

Rezerwowi Wigry Suwałki: Grabowski, Koszycki, Bujnowski, Pomian, Jegliński, Statkevicius, Bobrowski

Motor: Oszust - Falisiewicz, Karwan, Ptaszyński, Kursa, Prędota, Santos, Popławski, Koczon (89' Dykyy), Mihalevskyy (63' Młynarski), Szpak (67' Górniak).

Rezerwowi Motor Lublin: Styżek, Czułowski, Dykyy, Górniak, Młynarski, Pyda, Jankowski

Żółte kartki: Słowicki, Tagil, Kisiel (Wigry), Kursa, Santos, Popławski, Górniak (Motor).

Czerwone kartki: Lauryn (Wigry), Falisiewicz (Motor)

Czerwone kartki: w 71. min. Lauryn - Falisiewicz.

Sędziowie: Marcin Lech (jako główny), Janusz Leyk, Eliasz Nelke (Pomorski ZPN). Delegat PZPN: Jerzy Miedziński. Obserwator PZPN: Grzegorz Ziółkowski.

Widzów: 1000.