Ekstraklasa: Cenne zwycięstwo Jagiellonii w Gdańsku

piłka nożna / Gdańsk 2013-04-14 18:58:39

Cenne zwycięstwo w 22. kolejce T-Mobile Ekstraklasy odnotowała białostocka Jagiellonia, która wygrała na wyjeździe z Lechią Gdańsk 3:2 (1:1). Gola na wagę trzech punktów zdobył Euzebiusz Smolarek.

Na początku spotkania dwie idealne sytuacje do objęcia prowadzenia zmarnowała Lechia, a konkretniej Adam Duda. Napastnik gospodarzy nie pomylił się za to w 19. minucie, gdy wykorzystał błąd Macieja Gajosa i umieścił futbolówkę w bramce strzeżonej przez Jakuba Słowika. Osiem minut później wrzutkę Tomasza Kupisza wykorzystał Dani Quintana, który minął bramkarza i wepchnął piłkę do siatki.

W 49. minucie przewinienia w polu karnym Jagiellonii dopuścił się Filip Modelski, który w nieprzepisowy sposób powstrzymywał Marcina Pietrowskiego. Rzut karny na bramkę zamienił pewnym strzałem Brazylijczyk Ricardinho. Za pomyłkę z pierwszej połowy w 55. minucie zrehabilitował się Maciej Gajos, który po dośrodkowaniu Dawida Plizgi skutecznie uderzył głową doprowadzając do wyrównania.

Prawdziwe "wejście smoka" zanotował Euzebiusz Smolarek, który w 68. minucie zmienił Tomasza Frankowskiego. Były napastnik reprezentacji Polski już po pięciu minutach od wejścia na boisko świętował zdobycie bramki. W 73. minucie rzut rożny egzekwował Dani Quintana, a "Ebi" ładnym uderzeniem głową pokonał Bartosza Kanieckiego. W ostatnim kwadransie mocno naciskała Lechia, jednak dwiema świetnymi interwencjami popisał się Jakub Słowik, a spotkanie zakończyło się zwycięstwem białostoczan.

Zwycięstwo pozwoliło awansować Jagiellonii na siódme miejsce w ligowej tabeli. Do trzeciego miejsca, które gwarantuje grę w eliminacjach do Ligi Europy białostoczanie tracą zaledwie cztery punkty.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2:3 (1:1)
Adam Duda 19', Ricardinho 49' (k) - Dani Quintana 27', Maciej Gajos 55', Euzebiusz Smolarek 73'.

Lechia: 33. Sebastian Małkowski (5, 12. Bartosz Kaniecki) - 26. Deleu, 2. Rafał Janicki, 6. Jarosław Bieniuk, 4. Piotr Brożek - 19. Ricardinho, 8. Łukasz Surma, 17. Marcin Pietrowski, 14. Piotr Wiśniewski, 20. Paweł Buzała (46, 29. Łukasz Kacprzycki) - 15. Adam Duda (76, 35. Przemysław Frankowski).

Jagiellonia: 1. Jakub Słowik - 2. Filip Modelski, 14. Adam Dźwigała, 4. Michał Pazdan, 17. Alexis Norambuena - 99. Dani Quintana, 22. Rafał Grzyb, 20. Maciej Gajos (88, 19. Ugochukwu Ukah), 6. Dawid Plizga (81, 5. Tomasz Bandrowski), 8. Tomasz Kupisz - 21. Tomasz Frankowski (68, 7. Euzebiusz Smolarek).

Żółta kartka: Pazdan (Jagiellonia).

Sędzia: Tomasz Radkiewicz (Łódź).