OE: Kolejorz za mocny - pogrom w Poznaniu

piłka nożna / Poznań 2008-05-02 22:02:47

Nie udało się przełamać czarnej serii 6 kolejnych porażek białostockiej Jagiellonii. Tym razem za silny okazał się walczący o tytuł wicemistrza, drużyna Lecha Poznań. Po emocjonującej walce, grając przez 40 minut w dziewiątkę, Jaga przegrała aż 6:1.

Od pierwszego gwizdka arbitra Mariusza Pogórskiego przewaga była po stronie gospodarzy. Przy ogłuszającym dopingu około czternastotysięcznej widowni, Kolejorz co raz stwarzał groźne sytuacje pod bramką Sandomierskiego. Dzięki dobrej postawie defensywy białostockiego zespołu, gospodarzom nie udało się szybko zdobyć prowadzenia. W 13 minucie Nawotczyński faulował na 17 metrze od bramki lecz strzał z rzutu wolnego okazało się minimalnie niecelny. Kilka minut później Jagiellonię uratował Bartłomiej Niedziela, wybijając piłkę z linii bramkowej po samobójczym uderzeniu Markiewicza. Przewaga Lecha przyniosła efekt na 10 minut przed końcem połowy. Gola po błędzie Norambueny, mocnym strzałem w długi róg zdobył Anderson Cueto. Jednak gospodarze nie cieszyli się długo z prowadzenia. 2 minuty po stracie bramki, po dośrodkowaniu Jacka Markiewicza z prawej strony strzałem głową, wyrównał Vuk Sotirović.

Gdy Jaga cieszyła się ze zdobytej bramki, sędzia Pogórski, dopatrzył się uderzenia w twarz jednego z piłkarzy Lech i wyrzucił z boiska Marka Wasiluka. Tak więc przez ok. 50 minut białostoczanie musieli grać w osłabieniu. Pomimo gry w dziesiątkę to goście mieli tuż przed przerwą szansę objęcia prowadzenia. Strzał głową Nawotczyńskiego o centymetry minął poprzeczkę bramki Dolny. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Kilka minut po wznowieniu gry z boiska musiał zejść kapitan Jagiellonii, po tym jak ujrzał drugą w meczu żółtą kartkę. Grając w dziewięciu na jedenastu Lechitów, białostoccy piłkarze ograniczyli się do obrony. Na domiar złego kontuzji doznał napastnik gości Vuk Sotirović. W 62 minucie Lech wykorzystał przewagę i po błędzie Sandomierskiego, ponownie na prowadzenie Kolejorza, wyprowadził Marcin Zając, a 67 minucie na 3:1 podwyższył najlepszy w drużynie gospodarzy Anderson Cueto. Gospodarze nie odpuścili do końca meczu i co chwila było gorąco pod białostocką bramką.

Na szczęście dla podopiecznych trenera Czykiera, Lechitom brakowało precyzji. Na dziesięć minut przed końcem gospodarze zdobyli kolejną bramkę, w polu karnym upadł Henry Quinteros, a arbiter bez chwili zawahania wskazał na „wapno”. Sam poszkodowany pewnie wykorzystał rzut karny i było już 4:1. Do ostatniego gwizdka Jagiellonia nie poddawała się, jednak strzały Nawotczyńskiego i Renusza nie znalazły drogi do siatki. Po kolejnym błędzie bramkarza Jagiellonii, piątą bramkę tuż przed końcem spotkania zdobył Przemysław Pitry, a chwilę później tez sam zawodnik strzelił swojego drugiego gola i ustalając wynik na 6:1.

Białostoccy piłkarze wywieźli z Poznania worek sześciu straconych bramek. Walecznością Jagiellonia nie potrafiła nadrobić straty dwóch zawodników. Nadzieją przed najbliższym meczem przeciwko Legii może być fakt, że zawodnicy nie poddali się pomimo miażdżącej przewago Lechitów i do końca walczyli o honor.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 6:1 (1:1)
Cueto 36’,67’,Zając 62’, Quinteros 81’(k), Pitry 90’, 90’+2’- Sotirović 38’
Żółte kartki:
Kikut - Nawotczyński, Markiewicz, Norambuena, Bruno,
Czerwone kartki: Wasiluk 39’ (za uderzenie przeciwnika bez piłki), Markiewicz 51’ (za drugą żółtą)
Widzów ok. 14000

Lech Poznań: Dolha – Kikut (59’ Reiss), Kucharski, Bosacki, Djurdjevic - Bandrowski, Murawski, Quinteros, Cueto(75’ Wilk) - Zając, Rengifo(71’ Pitry)

Jagiellonia Białystok: Sandomierski - Norambuena, Nawotczyński, Kałużny, Wasiluk – Niedziela(66’ Retusz), Markiewicz, Falkowski, Kwiek(70’ Bruno), Jarecki – Sotirović(59’ Tumicz)