Polska - Chorwacja 0:1

2008-06-16 23:01:14

W bardzo przeciętnym stylu zakończyli polscy piłkarze występy na mistrzostwach Europy. Jedyną bramkę zdobył dla naszych przeciwników Ivan Klasnić. Warto podkreślić, że nasi dzisiejsi przeciwnicy wystąpili w drugim składzie, lecz mimo to Biało-czerwoni nie potrafili zdobyć choćby punkt

Polacy zaczęli mecz dość nerwowo. Pierwsze akcje polskiego zespołu kończyły się w połowie boiska nieprzemyślanymi zagraniami do przodu, w kierunku Saganowskiego – najbardziej wysuniętego, jedynego na boisku polskiego napastnika. W 14. minucie mogło być 1:0 dla Chorwacki. Franić znalazł się sam na sam z Borucem, ale nie poradził sobie, strzelając lobem nad naszym bramkarzem z ostrego kąta. Po raz kolejny Boruc pokazał bramkarską klasę.

Polscy piłkarze przez dłuższy okres gry w pierwszej połowie ani na chwilę nie znaleźli sposobu, by przedostać się z piłka przed chorwackie pole karne. Boruc nadal musiał łatać błędy polskiej obrony. W 32. min. sam na sam z Arturem znalazł się Klasnić. Rozpędzony Chorwat nie znalazł jednak sposobu na pokonanie dobrze spisującego się polskiego bramkarza. W identycznej sytuacji trzy minuty później znalazł się Rakitić. Ponownie Boruc był górą.

W drugiej połowie Polacy zaatakowali z animuszem. Już w pierwszej akcji Roger zagroził chorwackiej bramce. W 53. minucie gry Klasnić, który wcześniej dwa razy przegrał pojedynek z Boruchem, nie miał problemu by celnie uderzyć w długi róg polskiej bramki i było 1:0.

W 63. minucie Rogerowi zabrakło szczęścia by doprowadzić do remisu. Krzynówek zagrał z narożnika do Wawrzyniaka, ten płasko do Rogera na pole karne, a nasz nowy nabytek w reprezentacji odwrócił się i strzelił. Zabrakło dosłownie centymetrów. Smolarek w 85. minucie wpadł w chorwackie pole karne i strzelił niecelnie nad bramką Runje. Chwilę później Zahorski znalazł się sam na sam z Runje, ale ten zdołał podpatrzyć, jak ustawia się w takich sytuacjach Boruc – bez wątpienia najlepszy piłkarz naszego zespołu.

Z Austrii polscy piłkarze wyjeżdżają na tarczy – z jednym golem, strzelonym przez Rogera Guerreiro. Polski piłkarz zdobywał bramki, ale nie dla zespołu Leo Beenhakkera, ale dla Niemców... Niemcy awansowali z drugiego miejsca w grupie B. Polacy zakończyli występ na ostatnim miejscu.

Polska - Chorwacja 0:1 (0:0)

Polska: Artur Boruc - Marcin Wasilewski, Michał Żewłakow, Dariusz Dudka, Jakub Wawrzyniak - Wojciech Łobodziński (55. Euzebiusz Smolarek), Damian Murawski, Roger Guerreiro, Mariusz Lewandowski (46. Adam Kokoszka), Jacek Krzynówek - Marek Saganowski (69. Tomasz Zahorski)

Chorwacja: Runje - Simić, Vejić, Knezević (25. Ćorluka), Pranjić - Leko, Vukojević, Pokrivac, Rakitić - Klasnić (74. Kalinić), Petrić (75. Kranjcar)

Bramka: 0:1 - Klasnić [53]

Żółte kartki: 38. Mariusz Lewandowski (Polska), 45. Vejić (Chorwacja), 84. Tomasz Zahorski (Polska)

Sędzia: Kyros Vassaras (Grecja)