Zawisza z Pucharem Polski

2014-05-03 13:00:47

Zawisza Bydgoszcz po dogrywce i rzutach karnych pokonał w finale Pucharu Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie Zagłębie Lubin. To pierwsze zwycięstwo bydgoszczan w tych rozgrywkach w historii.

Na początku meczu najlepszą okazję do objęcia prowadzenia miało Zagłębie Lubin, ale Dawid Abwo przegrał pojedynek sam na sam z Wojciechem Kaczmarkiem. W 10. minucie dobra okazję zmarnował Luís Carlos, który posłał loba nad bramką Zagłębia. Po kilku minutach Luís Carlos mógł trafić do siatki po błedzie Silvio Rodicia, ale futbolówkę w ostatniej chwili zablokował Paweł Widanow. Pierwszy groźniejszy strzał Zagłębie oddało za sprawą Aleksandra Kwieka, który zmusił do efektownej interwencji Wojciecha Kaczmarka. Po pół godzinie gry z dystansu huknął Piotr Petasz, a bramkarz Zagłębia odbił futbolówkę w bok.

Na początku drugiej odsłony próby strzałów podejmowali Vahan Gevorgyan, Sebastian Dudek i Luís Carlos, a także Aleksander Kwiek po stronie Zagłębia. W okolicach 80. minuty świetną piłkę od Aleksandra Kwieka otrzymał David Abwo, który z pięciu metrów fatalnie spudłował nad poprzeczką.

W dogrywce nad bramką Zawiszy z linii pola karnego uderzył Arkadiusz Piech, natomiast po drugiej stronie boiska strzał głową Jorge Kadú odbił Silvio Rodić. W odpowiedzi strzelał ponownie Arkadiusz Piech, ale Wojciech Kaczmarek był na posterunku odbijając futbolówkę nogą.

Zagłębie Lubin - Zawisza Bydgoszcz 0:0 - w karnych 5:6

karne: 1-0 Jiří Bílek, (1-0 Sebastian Dudek - obok bramki), 2-0 Arkadiusz Piech, 2-1 Kamil Drygas, 3-1 Adrian Błąd, 3-2 Jorge Kadú, (3-2 Đorđe Čotra - obroniony), 3-3 Álvarinho, 4-3 Paweł Widanow, 4-4 Vahan Gevorgyan, 5-4 Ľubomír Guldan, 5-5 Luís Carlos, (5-5 Sebastian Bonecki - obroniony), 5-6 Igor Lewczuk

Zagłębie: 1. Silvio Rodić - 4. Paweł Widanow, 7. Jiří Bílek, 24. Elvedin Džinić, 21. Bartosz Rymaniak - 20. David Abwo (110, 15. Adrian Błąd), 33. Ľubomír Guldan, 58. Manuel Curto (101, 8. Sebastian Bonecki), 6. Aleksander Kwiek (110, 14. Miłosz Przybecki), 3. Đorđe Čotra - 11. Arkadiusz Piech.

Zawisza: 83. Wojciech Kaczmarek - 3. Igor Lewczuk, 4. André Micael, 32. Łukasz Nawotczyński, 11. Sebastian Ziajka - 2. Piotr Petasz (86, 23. Jorge Kadú), 77. Sebastian Dudek, 14. Kamil Drygas, 9. Jakub Wójcicki (111, 8. Álvarinho), 22. Luís Carlos - 19. Vahan Gevorgyan.

Żółte kartki: Jorge Kadú, André Micael, Petasz (Zawisza).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Widzów: 37 120.