Polacy gromią Niemców w Pekinie

2008-08-10 18:14:41

Polscy siatkarze zrobili pierwszy krok w kierunku awansu do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego. Po dobrym spotkaniu pokonali pewnie w niedzielę reprezentację Niemiec 3:0 25:17; 33:31; 25:20).

Po wylosowaniu składu naszej grupy mówiono, że pierwszy mecz z ekipa naszych zachodnich sąsiadów może być kluczowy, jeśli chodzi o awans do ćwierćfinałów.

Pierwsze punkty w spotkaniu zdobyli Niemcy, ale Polacy szybko odrobili straty. Przez pierwsze minuty meczu obserwowaliśmy walkę punkt za punkt. Biało-czerwoni na prowadzenie wyszli przy stanie 5:5, które było efektem błędu w ataku niemieckiego siatkarza. Na pierwszą przerwę techniczną zespół Raula Lozano schodził z prowadzeniem 8:6.
Niemcy byli jednak bardzo zdeterminowani i na każde nasze trafienie odpowiadali punktem. Na drugą przerwę techniczną Polacy również zeszli prowadząc 16:14. nasi rywale coraz częściej zaczynali popełniać błędy w defensywie. Polacy bezlitośnie to wykorzystywali i zdobywali kolejne punkty. Po asie serwisowym Łukasza Kadziewicza było już 22:16.
Jeszcze przed zakończeniem pierwszego seta na placu gry pojawił się Marcin Możdżonek za Winiarskiego. Zmiana okazała się trafna, bo Polacy zdobyli decydujący punkt i wygrali I seta.

Wygrany set sprawił, iż Polacy do drugiej odsłony meczu przystąpili mniej zdenerwowani. Niemcy nie zamierzali jednak rezygnować z walki o końcowy sukces i wyszli na prowadzenie 6:3. Biało-czerwoni długo nie potrafili odrobić trzypunktowej straty, bo dobrze prezentowali się niemieccy atakujący. Sygnałem do odrabiania strat był fantastyczny atak Michała Winiarskiego. Po chwili zrobiło się 14:14 i gra zaczęła się od nowa. Na drugą przerwę techniczną Polacy zeszli z jednopunktową stratą. Po autowym ataku Mariusza Wlazłego było 20:20, następnie w antenkę atakował Winiarski i Raul Lozano został zmuszony wziąć czas. Po powrocie na parkiet Polacy odrobili straty i wyszli na prowadzenie 23:22. Lozano następnie ponownie desygnował do gry Możdżonka. Przy stanie 24:22 na trybunach rozbrzmiało głośne "Jeszcze jeden!". Niemców to nie sparaliżowało i pierwsza piłka setowa została zmarnowana, podobnie jak druga i trzecia. Gra nerwów trwała w najlepsze. Kolejnych piłek setowych nie potrafili skończyć Niemcy. Przy stanie 32:31 piłkę setową po ładnej akcji skończył Kadziewicz i Polacy wyszli na prowadzenie 2:0.

Trzeci set nie zaczął się dobrze dla Polaków, ale po dwóch blokach punktowych siatkarze Raula Lozano wyszli na prowadzenie 6:5. Biało-czerwonym trudno było jednak uzyskać przewagę większą jak dwa-trzy punkty. Na drugą przerwę techniczną Polacy zeszli prowadząc 16:12. W dalszej odsłonie III seta Niemcy zaczęli popełniać szkolne błędy co pozwoliło biało-czerwonym na zdobycie kolejnych istotnych "oczek". Przy stanie 21:17 Raul Lozano poprosił o czas. Prowadzenia Polacy nie dali sobie wydrzeć już do końca. Spotkanie udanym atakiem zakończył najlepszy dziś na parkiecie Mariusz Wlazły.

W kolejnym meczu Polacy spotkają się 13 sierpnia z Egiptem. W grupie B obok Polaków występują jeszcze: Brazylia, Niemcy, Rosja, Serbia i Egipt.

Polska - Niemcy 3:0 (25:17; 33:31; 25:20)

Skład wyjściowy Polaków: Michał Winiarski, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Łukasz Kadziewicz, Sebastian Świderski, Krzysztof Ignaczak.