Pekin: Piłkarze ręczni jadą do domu

2008-08-20 23:35:38

Polscy piłkarze ręczni przegrali w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Lepsi okazali się Islandczycy i to oni powalczą o medale.

Szczypiorniści Bogdana Wenty mieli ostatnio korzystny bilans spotkań z Islandią. Wygrali po dogrywce w mistrzostwach świata w Niemczech, byli lepsi także podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Co więcej…pokonali rywali nawet w sparingu rozegranym podczas treningu w Pekinie na kilka dni przed startem turnieju.

Nieskuteczna gra w ataku i kontry, które wyprowadzali przeciwnicy sprawiły, że to Islandczycy na przerwę schodzili z prowadzeniem 19:14.

W drugiej połowie Polacy zaczęli grać lepiej. Konsekwentna i cierpliwa gra w ataku, twarda obrona sprawiły, że podopieczni Bogdana Wenty zdobyli nawet bramkę kontaktową przy stanie 23:24, a potem obronili akcję Islandczyków i mieli piłkę w ataku. Niestety w akcji na remis popełnili błąd, a przeciwnicy wyprowadzili skuteczny kontratak i było 23:25.

Później było tylko gorzej i rywale zaczynali kontrolować przebieg spotkania. Polacy chcąc walczyć o korzystny rezultat musieli ryzykować. Ale grali nieskutecznie. Na trzy i pół minuty przed końcem Skandynawowie odskoczyli na trzy bramki. Po kontrze przy stanie 24:27 Mariusz Jurasik rzucił bramkę, jednak sędziowie jej nie uznali. To zadecydowało o końcowym wyniku. Polakom zabrakło już chęci i czasu, żeby odrobić sporą stratę.

Islandczycy wreszcie ograli Polaków. Kapitalnie na prawej stronie boiska współpracowali Olafur Stefansson z Alexandrem Peterssonem, którzy razem zdobyli dziesięć bramek. Ale też świetnie spisywał się bramkarz Paln Gustavsson, który fenomenalnie bronił w wielu groźnych sytuacjach.

Polska – Islandia 30:32 (14:19)

POLSKA: Szmal, Wichary – Jaszka 4, K.Lijewski 2, Jachlewski 6, Tkaczyk 6, Bielecki 3, Siódmiak, B.Jurecki 3, Jurasik 4, M.Jurecki, Tłuczyński 2; Kary: 6 min.

Islandia: Gustavsson – Geirsson 4, S.Sigurdsson 1, Hallgrimsson, Atlasom 3, G.Sigurdsson 5, Gudjonsson 5, Stefansson 4, Petersson 6, Jakobsson, Gunnarsson 3, Ingimundarson 1;

Kary: 16 minut

Czerwona kartka: Jakobsson z gradacji kar

Sędziowali: Bord, Buy (obaj Francja)