Paraolimpijczycy wracają z 30 medalami

2008-09-18 17:58:43

5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych medali - to dorobek Polaków w zakończonych we wtorek w Pekinie 13. Igrzyskach Paraolimpijskich. Ostatniego dnia zawodów Biało-czerwoni nie stawali na podium. Cztery lata temu z Aten reprezentacja Polski przywiozła 54 medale: 10 złotych, 25 srebrnych i 19 brązowych.

Klasyfikację medalową pekińskiej paraolimpiady wygrały Chiny – 89 złotych medali, 70 srebrnych, 52 brązowe. Polska zajęła 18. miejsce. W Pekinie rywalizowało ok. 4000 niepełnosprawnych sportowców ze  148 krajów. Polskę reprezentowało 91 zawodniczek i zawodników. Aż cztery medale, złoty, dwa srebrne i brązowy, zdobyła 19-letnia pływaczka Startu Katowice Katarzyna Pawlik.

Najbardziej rozpoznawalnym polskim uczestnikiem igrzysk była bez wątpienia Natalia Partyka, która zdobyła złoty i srebrny medal w  tenisie stołowym. Partyka jako jedna z dwóch zawodniczek startowała wcześniej w Igrzyskach 29. Olimpiady. Już wówczas skupiała zainteresowanie mediów z całego świata, które wzrosło jeszcze bardziej, gdy w finale paraolimpiady wygrała z faworyzowaną Chinką.