Lech w 1/16 Pucharu UEFA

2008-12-17 23:55:04

Lech Poznań pokonał w wyjazdowym spotkaniu Feyenoord Rotterdam 1:0 i zapewnił sobie awans do 1/16 rozgrywek Pucharu UEFA. Bramkę, która zadecydowała o awansie "Kolejorza" do następnej fazy rozgrywek zdobył Ivan Djurdjevic, który w 27. minucie wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Semira Stilicia i umieścił głową piłkę w siatce.

Od pierwszych minut przewagę posiadali poznaniacy, którzy przeprowadzili kilka ataków na bramkę gospodarzy. W pewnym momencie pierwszej połowy wydawało się, że gra się wyrównała, jednak swoją wyższość podopieczni Franciszka Smudy udokumentowali bramką zdobytą przez Ivana Djurdjevica.

W kolejnych atakach przeprowadzanych przez gości wyraźnie brakowało skuteczności, w dogodnych sytuacjach znaleźli się kolejno Robert Lewandowski i Sławomir Peszko. Groźnie pod bramką Ivana Turiny było w końcówce pierwszej połowy, jednak defensorzy Lecha grali w tym spotkaniu poprawnie i nie pozwalali na zbyt wiele graczom Feyenoordu.

W drugiej połowie wyrównującej bramki szukali gospodarze, którzy osiągnęli optyczną przewagę. Bardzo dobrze w bramce poznańskiego Lecha spisywał się Ivan Turina, który w 57. i 80. minucie popisując się umiejętnościami uratował swój zespół przed utratą bramki. Chwilę później była szansa na podwyższenie rezulatu, jednak zawiódł Hernan Rengifo, który spudłował i nie zdołał zagrozić bramce Henka Timmera.

Końcówka spotkania to zdecydowana przewaga Feyenoordu Rotterdam, który przycisnął Lecha i dążył do zdobycia bramki. Sztuka ta jednak im się nie udała, a Lech awansował do 1/16 Pucharu UEFA!

Z grupy H oprócz Lecha Poznań awansowały CSKA Moskwa i Deportivo La Coruna, które pokonało w decydującym spotkaniu AS Nancy 1:0.

Lech Poznań jako pierwszy polski zespół wywalczył awans z fazy grupowej i w przyszłym roku zmierzy się z innymi zespołami, które awansowały do fazy pucharowej (1/16 finału).

Feyenoord Rotterdam - Lech Poznań 0:1 (0:1)
Bramki: Ivan Djurdjevic 27'.
Sędzia: Paolo Dondarini (Włochy).
Widzów: 12 000.

Feyenoord: Henk Timmer - Dwight Tiendali, Timothy Berjick, Andre Bahia, Kevin Wattamello - Georgino Wijnaldum (65' Michał Janota), Karim El Ahmadi (56' Kelvin Leerdam), Theo Lucius, Leroy Fer (65' Kermit Erasmus), Luigi Bruins - Roy Maakay.

Lech: Ivan Turina - Grzegorz Wojtkowiak, Manuel Arboleda, Zlatko Tanevski, Ivan Djurdjević - Sławomir Peszko, Rafał Murawski, Semir Stilić (70' Tomasz Bandrowski), Jakub Wilk - Robert Lewandowski (90' Piotr Reiss), Hernan Rengifo (90' Marcin Kikut).