Justyna Kowalczyk mistrzynią świata!

2009-02-21 14:20:03

Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu łączonym na dystansie 2 x 7,5 km podczas mistrzostw świata w czeskim Libercu!

15 kilometrowy dystans jest rozgrywany techniką klasyczną i techniką dowolną. Zawodniczki rozpoczynają walkę klasykiem, a po połowie dystansu zmieniają narty i do mety biegną krokiem łyżwowym.

Po 10 kilometrach było już jasne, że walka o medale rozstrzygnie się między 5 zawodniczkami: Justyną Kowalczyk, Finką Kaisą Saarinen, Włoszką Marianną Longa, Norweżką Kristiną Steirą i Ukrainką Walentiną Szewczenko, które zyskały sporą przewagę nad resztą stawki.Następnie cały czas  w szalonym tempie biegła Steira,lecz Kowalczyk nie odstępowała jej ani na krok. Niespodziewanie z sił opadła Saarinen. W walce o złoto liczyły się tylko Polka i Norweżka. Nasza reprezentantka zaatakowała na ostatnim podbiegu i udało jej się wyprzedzić rywalkę. Kowalczyk nie oddała prowadzenia do mety i jako pierwsza Polka w historii zdobyła złoty medal mistrzostw świata. Tuż za Polką linię mety minęła Steira, a na najniższym stopniu podium stanęła Saarinen, która straciła do naszej biegaczki 8 sekund.