Polska mistrzem Europy!

2009-09-13 22:10:50

W finale Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn reprezentacja Polski pokonała Francję 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24). Jest to największy sukces Polaków w historii siatkówki mężczyzn.

Pierwszy set był bardzo wyrównany, jednak ostatecznie Polacy wygrali go 29:27. W drugim naszej reprezentacji poszło nieco łatwiej i wygrali 25:21, by w trzecim secie wyraźnie ulec Francuzom 16:25. W decydującym czwartym secie gra toczyła się punkt za punkt, Polacy nie potrafili odskoczyć Francuzom na kilka punktów i po drugiej piłce meczowej dla naszej reprezentacji wygraliśmy seta 26:24, a mecz 3:1 i zostaliśmy po raz pierwszy w historii Mistrzami Europy w siatkówce mężczyzn.

Najlepszym rozgrywającym turnieju został Paweł Zagumny, natomiast na MVP turnieju w Izmirze wybrano Piotra Gruszkę.

Polska - Francja 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24)

Polska: Piotr Gruszka (23), Daniel Pliński (8), Paweł Zagumny (1), Bartosz Kurek (11), Michał Bąkiewicz (10), Marcin Możdżonek (7), Piotr Gacek (libero) oraz Michał Ruciak (5), Piotr Nowakowski, Paweł Woicki.

Francja: Yannick Bazin (1), Antonin Rouzier (25), Romain Vadeleux (13), Stephane Antiga (14), Guillaume Samica (19), Olivier Kieffer (6), Hubert Henno (libero) oraz Edouard Rowlandson, Toafa Takaniko, Samuele Tuia, Jean-Philippe Sol.