Piątkowe mecze OE

2008-03-14 22:18:02

W spotkaniu inaugurującym 21. kolejkę Orange Ekstraklasy Odra Wodzisław na własnym stadionie pokonała GKS Bełchatów 1:0. To czwarty kolejny mecz, w którym Wicemistrz Polski nie dość, że przegrywa, to nie strzela ani jednego gola.

Wygrana Odry była zasłużona. Gospodarze mieli w tym spotkaniu przewagę, którą udokumentowali w końcówce meczu. Bramkę na wagę 3 punktów zdobył w 82 minucie strzałem głową, wprowadzony w drugiej połowie na boisko, Bartłomiej Socha. Wykorzystał on precyzyjnie podanie z rzutu wolnego. Dla kibiców jak i sztabu szkoleniowego Reprezentacji Polski, niepokojąca może być słaba forma kadrowicza -  Łukasza Garguły (wiele niecelnych podań w środku pola), którego szkoleniowiec gości Orest Lenczyk zmienił już po pierwszych 45 minutach spotkania.

Bełchatowianie wciąż jeszcze nie obudzili się z zimowego snu, a możliwe, że ich niechlubna passa bez wygranego meczu może zostać przedłużona, gdyż w następnej kolejce będą musieli stawić czoła dobrze spisującemu się tej wiosny Ruchowi Chorzów.

Na brak emocji nie mogli narzekać kibice zgromadzeni na stadionie w Bytomiu, gdzie tamtejsza Polonia podejmowała Koronę Kielce. Goście odnieśli zasłużone zwycięstwo i przerwali trwającą od listopada 2007 roku passę sześciu spotkań bez ligowej wygranej.

Od początku spotkania rytm zdarzeń na boisku nadawali przyjezdni. Na bramkę Polonii, której dostępu bronił debiutujący w Orange Ekstraklasie młodszy brat Borisa Peskovica – Michał, uderzali między innymi Kaczmarek oraz Robak. W 44 minucie miał miejsce przełomowy moment spotkania. Kaczmarek nieprzepisowo odebrał piłkę obrońcy Polonii – Pawłowi Wojciechowskiemu, a po chwili upadł w polu karnym po czystym wślizgu Pavola Staňo. Efektem była czerwona kartka dla obrońcy gospodarzy i rzut karny dla Korony. Decyzja była ewidentnym błędem sędziego spotkania - Marcina Wróbla. Nerwy puściły zawodnikom jak i trenerowi gospodarzy – Michałowi Probierzowi, który został odesłany na trybuny za krytykowanie decyzji arbitra. Pewnym egzekutorem jedenastki okazał się Edi Andradina i goście schodzili do szatni z jedno bramkową przewagą.

W drugiej połowie mecz był prowadzony w wyraźnie wolniejszym tempie - kielczanie wydawali się być zadowoleni z prowadzenia, z kolei gospodarze grający w osłabieniu nie mieli pomysłu na grę ofensywną. W 88 minucie drugą bramkę dla gości zdobył wprowadzony 10 minut wcześniej Jakub Zabłocki, który świętująć zdobycie gola,… okupił je kontuzją i zakończył swój występ w tym spotkaniu.
Całe spotkanie w bramce gości rozegrał wychowanek Wigier Suwałki – Wojciech Kowalewski.